A pirománia olyan impulzuskontroll-zavar, amely tüzek gyújtogatására irányul. Skálája nagyon széles: lehet, hogy valaki csak a határban gyújtogat kisebb szalmabálákat, de lehet, hogy sokkal tovább megy. A piromániások szándékosan soha nem veszélyeztetik magukat, mindig vigyáznak rá, hogy ne sérüljenek, illetve másokat se veszélyeztessenek. Ilyesmi csak amiatt történhet, mert képtelenek felmérni cselekedetük veszélyeit.
A pirománia hátterében szorongás , stressz és feszültség áll, amelyet az érintett azzal vezet le, hogy tüzeket gyújt. Ez egyfajta kielégülést, örömérzést, eufóriaérzést okoz a számára. A cselekedet rendszeres, és főként a gyerekek és a serdülők problémája. A jelenséget meg kell különböztetni attól, amikor valaki például részegen felgyújt egy kukát, ami nem pirománia, hanem egyszerű kontrollvesztés. A piromániásoknak fontos az is, hogy nézzék a tüzet: szükségük van erre, különben elmarad az örömérzés.
A diagnózist a tünetek alapján, a dinamika feltárásával állítják fel a pszichiáterek. Kiderítik, hogy az érintett miért gyújt tüzet: nem azért, mert valakinek kárt akar ezzel okozni, hanem hogy a stresszt és a feszültséget levezesse. Magyarán az érintettnek semmilyen racionális, ésszel felfogható előnye nem származik abból, hogy valamit felgyújt: a gyújtogatás önmagáért történik.
Mivel az érintettek szinte mindig gyerekek és kamaszok, a kezelésnek fontos része a pszichoedukáció: megértetni velük, hogy cselekedetüknek súlyos következményei lehetnek. Míg tehát kontrollált körülmények között - például szalonnasütéskor - jó lehet a tűzgyújtás és annak nézése, addig más helyzetben rosszul is elsülhet. A szakirodalom szerint a gyerekek és a serdülők kezelése sokkal eredményesebb, mint a felnőtteké, főképp, mert náluk a következmények, veszélyek belátása spontán is kialakul. Esetükben a terápia mellett erre is támaszkodni lehet: megesik, hogy a gyerekek pusztán a kockázatok felismerése miatt felhagynak a gyújtogatással.
Hogyan gyógyítható még a pirománia? Meg lehet-e előzni? És mi történik az idősebb érintettekkel? Ezekre is választ találhatnak a piromániával foglalkozó, részletes cikkünkben a Betegségek A-Z rovatban !