Bár lehet, hogy nem tűnnek ijesztőnek a mentális hanyatlás első jelei, mégis komolyan kell venni azokat, főleg ha valaki egyéb egészségügyi problémával is küzd.
A New York-i Yeshiva Egyetem kutatói Mindy Katz vezetésével összesen 700 hetven év feletti férfi és nő életét követték nyomon, átlagosan öt éven át. Az eredményekből kiderült, hogy akiknél megjelentek a kognitív zavar első enyhe jelei, azok két-háromszor nagyobb eséllyel haltak meg a vizsgált időszakban, mint szellemileg ép társaik. A kutatók ezért elmondták, hogy az ilyen mentális zavarok diagnosztizálása nemcsak a később kialakuló demencia, vagy Alzheimer-kór szempontjából fontos, hanem az élettartam meghosszabbítása miatt is.
Egy másik, az Oregon Egészségügyi és Tudományegyetem kutatói által készített tanulmány is hasonló eredményekre jutott. Dr. Jeffrey Kaye vezetésével a kutatócsoport 148 nyolcvannégy év feletti idős embert vont be a vizsgálatokba, akik közül 28 személynél már diagnosztizálták az enyhe kognitív zavar jeleit. A kutatók három évig nyomon követték az idősek mozgását az ajtókra és a lakásba felszerelt mozgásérzékelők segítségével. Az eredményekből kiderült, hogy akiknél már előrehaladottabb volt a kognitív zavar, azok egyre kevesebb időt töltöttek a lakásukon kívül.
"Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a betegség progresszívan szűkíti a külvilág felé irányuló interakciót. Ez pedig rontja az életminőséget és hatással lehet a betegség lefolyására is" - tette hozzá Dr. Kaye. A két tanulmányt az Alzheimer Szövetség Vancouverben megrendezett éves találkozóján mutatták be.