A pszichopátia felismerésére eredetileg Robert D. Hare kanadai pszichiáter dolgozott ki egy tesztet még az 1970-es években. Egy hasonló tesztet használnak napjainkban is, melynél húsz személyiségjegyet és viselkedésmintát vizsgálnak interjú keretében, és a válaszokat pontozzák. Természetesen, a pszichopátia eldöntése szakember feladata, ám néhány személyiségjegy figyelmeztethet minket arra, hogy legyünk óvatosak a másikkal. A pszichopaták ugyanis a vonzerejüket vagy éppen az erőszakot használják fel arra, hogy visszaéljenek mások bizalmával, és megkapják, amit akarnak.
A pszichopaták lenyűgözően sármosak, kedvesek tudnak lenni, könnyen ígérnek, sokszor tesznek szívességet a másiknak, de ezen tetteik hátterében nem valódi érzelmek vannak, hanem a bizalom elnyerésének vágya.
A pszichopaták gyakran úgy gondolják, hogy sokkal jobbak más embereknél, okosabbak, több hatalommal bírnak, és összességében többet érnek, mint amilyenek valójában.
Nagyon jellemző rájuk a kóros, állandó hazudozás . A legkisebb és a legnagyobb dolgokban is képesek lódítani. Igen manipulatívak, folyamatosan irányítanak vagy irányítani próbálnak másokat, és ehhez nem félnek felhasználni érzelmi zsarolást vagy erőszakot sem.
Könnyen kezdenek unatkozni, és állandó stimulációra, szórakoztatásra van szükségük: imádják a gyors autókat, az extrém sportokat, és valószínűleg valamilyen függőségük is van. Gyakran "parazitaként" élősködnek másokon, például kölcsönkérnek vagy éppen a vonzerejüket használják fel arra, hogy pénzt csikarjanak ki másoktól. Nagyon felelőtlenek, jellemző rájuk az impulzivitás.
Az érzelmeiket tekintve meglehetősen sekélyesek, nem éreznek sem megbánást, sem pedig bűntudatot, mint ahogyan empátiát sem. Nem viselik a felelősséget a saját tetteikért. Szexuális téren nagyon kicsapongó életet élnek, könnyen előfordulhat, hogy több rövid, viharos kapcsolatuk volt: többször házasodhatnak vagy egymás után bontják fel az eljegyzéseiket. Ugyanakkor nagyszerűek bizonyos érzelmek megjátszásában.
Az egyik legjobb "módszer" arra, hogy valakiben pszichopátiára utaló jeleket fedezzünk fel, ha megfigyeljük, hogyan viselkedik olyan emberekkel, akik nincsenek a hasznára. A pszichopaták hajlamosak arra, hogy lekicsinyelljenek, megalázzanak, megbántsanak vagy akár fizikailag is bántalmazzanak olyanokat, akikből nem tudnak előnyt kovácsolni, vagy akikkel szemben általában sajnálatot vagy segítőkészséget érzünk. Emiatt a pszichopaták gyakran kegyetlenek az állatokkal, a gyerekekkel vagy az idősekkel.