A gyermekek tíz százaléka esik áldozatául ilyen folyamatos terrorizálásnak, mely gyakorlatilag a szocializációval együtt kezdődik. A közleményből kiderül, hogy a csecsemőként agresszíven viselkedő, alacsony jövedelmű családból származó gyermekek gyakrabban válnak áldozattá.
A durva szülői bánásmód is hasonló hatással jár. A folyamatos terrorizálás következményei szerteágazóak: depresszió, magány, alacsony önértékelés, egészségügyi problémák, visszahúzódás, alkohol- és/vagy kábítószer-fogyasztás, iskolai hiányzások, teljesítménycsökkenés, öncsonkítás és öngyilkossági gondolatok, -kísérletek - írják az Alabamai Egyetem kutatói.
Az iskoláskorú társak többféleképpen is terrorizálhatják a gyermekeket. Bántó szavaktól kezdve a szociális agresszión át a fizikai támadásokig bármi előfordulhat.
A kutatók 1997 októbere és 1998 júliusa között Montrealban született gyermeket vontak be a vizsgálatba, összesen 1970-et. Hét éven keresztül követték nyomon a gyerekek sorsát. Ezalatt az édesanyától informálódtak a családi problémákról, a nevelési elvekről, fizikai agresszióról, hiperaktivitásról, a befelé fordulás jeleiről és a gyermek megfélemlítettségéről. Végül hét éves korban a gyermekeket és tanáraikat is megkérdezték az osztálytársak zsarnokoskodásával kapcsolatban. Kiderült, hogy a 17 hónapos korban agresszív gyermekek nagyobb eséllyel váltak az óvodában áldozattá, mint kevésbé agresszív társaik. A szülők durvasága még a rossz anyagi körülményeknél is jelentősebb hajlamosító tényezőnek bizonyult.
Animáció: HáziPatika.com