A Magyar Pszichiátriai Társaság Elnökségének tagjai által aláírt stratégiai javaslat hangsúlyozza, hogy a WHO Európai Irodájának elemzése, az ÁSZ 2012-es jelentése, valamint a korábbi ombudsmani nyilatkozatok alapján megállapítható, hogy a hazai pszichiátriai ellátás a személyzet számát és a tárgyi feltételeket illetően jelentősen elmarad a nemzetközi elvárásoktól és a hasonló fejlettségű országok tényadataitól.
"A hazai pszichiátriai rendszernek a fekvő- és járóbeteg-ellátás együttműködésén kell alapulnia. A pszichiátria fejlődése szükségessé teszi a Pszichiátriai Gondozók egyre hangsúlyosabbá tételét, azonban ez a forma jelenleg súlyos humán erőforrás és finanszírozási nehézségekkel küzd. Az ambuláns ellátásban fontos szerepe lehet a közösségi pszichiátriának, de jelenleg hazánkban ennek csak a szociális oldala működik" - írják. A javaslatokat jegyzők hozzáteszik: néhány jó példától eltekintve a közösségi jellegű ellátásban az egészségügyi oldal hiányzik, elsősorban forráshiány és a jogi szabályozás hiánya miatt.
A szakemberek kiemelik: a minden szinten hiányos pszichiátriai ellátórendszer további sérüléseinek megelőzése érdekében a jelenleg működő pszichiátriai intézeteket (fekvő és járó egyaránt) nem szabad megszüntetni a szakma vezető testületeivel való előzetes konzultáció és hatástanulmányok nélkül, és a megszüntetendők helyébe megfelelő színvonalú szolgáltatás létrehozása elengedhetetlen.
"A progresszív ellátás rendszerében sürgősen létre kell hozni azokat a hiánypótló szolgáltatásokat, amelyek a rendszerből évtizedek óta hiányoznak (pl. forenzikus pszichiátria, high-security, szexuálmedicina, terápiarezisztens kórképek, pszichiátriai belosztály, pszichoonkológia, stb). Meg kell találni ezen szolgáltatások megfelelő helyét, és szükséges számát a hazai egészségügyben. Felmerülhetnek olyan specifikus szolgáltatások, amelyekből országosan legfeljebb egy, sőt, amelyben országon kívüli centrumban is gondolkodhatunk" - áll többek között a javaslatcsomagban.