Ezt a jelenséget sokan félvállról vesznek, pedig az egyszerű téli rosszkedvnél sokkal többről van szó: ha nem teszünk ellene, súlyos depresszióba fordulhat - írja a Medicinet.com .
A jelenség oka, hogy a napfény hiánya megzavarja a szervezet biológiai óráját, valamint felborítja a tobozmirigy melatonin-termelő rendjét. Ráadásul ilyenkor a szerotoninszint is csökken, mely hangulatért felelős neurotranszmitter hiánya egyenes út a depresszióhoz.
Mit tehetünk?
- Ne spóroljunk a világítással! Kapcsoljunk fel otthon minél több lámpát, ne félhomályban töltsük délutánjainkat, estéinket. Amíg világos van, próbáljunk meg minél többet tartózkodni ablaknál. Ha már a búskomorság jeleit észleli magát, ismerkedjen meg a fényterápiával.
- Rendszeres testmozgás. Legalább hetente háromszor 30 perces fizikai aktivitás csökkenti a rosszkedvet és a stresszt, különösen, ha friss levegőn végezzük.
- Ragaszkodjunk a napi rutinhoz. Ne aludjunk többet, mint máskor, és ne maradjunk otthon csak azért, mert hideg van odakint. Tartsuk magunkat továbbra is napi alvási rendhez, és egyéb tervekhez.
- Fontoljuk meg a táplálék-kiegészítők alkalmazását. Az omega-3-zsírsavak, vagy például az orbáncfű alkalmazása segíthet legyőzni a depressziót. Az orbáncfű alkalmazásánál mindig körültekintően járjunk el: bizonyos rendszeresen szedett gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, valamint fényérzékenységet okozhat.
- Ha nem érezzük jól magunkat, ne szégyelljünk orvosi segítséget kérni: lehet, hogy tüneteink komolyabb bajra utalnak, mint egy egyszerű téli szomorúság.