A mentális egészségügyi szervek szakértői szerint ez az áldatlan állapot főként annak köszönhető, hogy az ilyen alkalmazások és internetes oldalak bárhonnan elérhetők az okostelefonok segítségével. Ráadásul a fiatalok általában "nem tudnak kihez fordulni a problémáikkal", így online osztják meg azokat a nagyvilággal.
A jelenségről nemrég az ITV This Morning című műsora is részletes beszámolót közölt. A hivatalos statisztikák szerint az utóbbi időben 10 százalékkal nőtt az önbántalmazó tinédzserek aránya, így egyre többen kerülnek kórházba a saját maguk okozta sebek miatt. A műsorban megszólalt a 25 éves Franki Eaton is, aki 11 évig sanyargatta magát. Eaton elmondta, hogy az önbántalmazás érzelmi megkönnyebbülést jelentett a számára, a fájdalom pedig felrázta, így nem érezte magát annyira szomorúnak.
Francis Burrows, a Mindfull nevű jótékonysági szervezet operációs igazgatója az Instagramhoz és Snapchathez hasonló alkalmazásokat tartja felelősnek az önbántalmazást bemutató képek megszaporodásáért. "Ezekre a fórumokra bárki feltöltheti a saját képét, a többi felhasználó pedig szabadon kommentálhatja a képeket - nyilatkozta Burrows. "Kétségtelen, hogy a fiatalokra hatással vannak ezek a képek. Ezzel ugyanis igazolva látják a cselekedeteiket, és tovább folytatják, vagy épp emiatt kezdik el az önbántalmazást. A legtöbb embert elrémítik ezek a képek, de a fiatalok gyakran azért csinálják őket, hogy felülmúlják társaikat, és még az ő képeiknél is brutálisabbakat készítsenek."
"Olyan eset is lehetséges azonban, hogy a fiatalokat épp ezek miatt a képek miatt bántják, vagy közösítik ki, így aztán bezárul a kör, és a kirekesztettségükben önmagukat bántalmazó tinik sosem tudnak felépülni." Burrows szerint a fiatalok jobban tennék, ha a fényképezés helyett inkább segítségért folyamodnának akár az anonim segítő szervezetekhez is. "A fiatalok bármiről - családi problémákról, vizsgadrukkról, bántalmazásról, depresszióról, szorongásokról - beszélhetnek a mentális segítő szervezetek szakértőivel."