Kiderült, miért hallanak hangokat a skizofrén betegek

A kutatók szerint eredményeik „paradigmaváltást” jelentenek a mentális zavarok hátterének megértésében.

Azok a skizofréniában szenvedők, akik arról számolnak be, hogy hangokat hallanak a fejükben, az agyuk motoros rendszere által létrehozott „zajos” jelzések eredményeit tapasztalhatjákszámolt be a New York University kutatásának eredményeiről az IFL Science.

skizofrénia, mentális zavar
A skizofrénia nőknél ritkábban jelentkezik. Fotó: Getty Images

Több elmélet is létezik a hallucinációkra

Bár nem minden skizofréniában szenvedőnek vannak ilyen hallucinációi, egyes betegek nehezen tudnak különbséget tenni saját gondolataik és a külső hangok között. Ez pedig ahhoz a meggyőződéshez vezet, hogy mentális elbeszéléseik egy részét egy láthatatlan személy mondja.

Korábbi kutatások szerint a probléma az úgynevezett korolláris kisülés néven ismert agyi jelek egy típusával függhet össze, amely egy egészséges embernek általában elnyomja a hangját, amikor beszél. A mostani tanulmány szerzői rámutatnak, hogy a jelenséget egy másik típusú jel, az úgynevezett efferenciamásolat (EC) közvetíti.

Amikor beszélni akarunk, a motoros rendszerünk egy nagyon pontos jelet generál, amely jelzi, hogy mit akar mondani. Jellemzően ez a jel pontosan a hallórendszeren belüli neuronokat célozza meg, amelyek pontosan tükrözik a személy által kiadni kívánt hangokat

– magyarázza az EC funkcióját a tanulmány szerzője, Dr. Xing Tian. A kutató szerint egyes skizofréniában szenvedő betegeknél előfordulhat, hogy ez a funkció nem tiszta, vagyis „zajos”, ami hallási hallucinációkat okoz. Ezeknél a betegeknél ugyanis a jelek nem célzottan érkeznek a hallási kimenetre, vagyis nem pontosak. Hipotézisük bizonyításához a tanulmány szerzői EEG-vel figyelték 40 skizofrén beteg agyi aktivitását, akiknek a fele „hallja a hangokat”, míg a másik fele nem.

Még ha hallási hallucinációknak is nevezik őket, az ok nem mind a hallórendszerben van. Talán az ok a motoros és a hallás közötti hálózati kapcsolatokban van. Ha igazunk van, akkor a kezelésnek nem mindig a hallórendszert kell céloznia

 – mondja Tian.

A skizofrénia oka nagyon komplex, de azt egyre biztosabban látják, hogy genetikai háttér nélkül nem alakulhat ki ez a probléma. Valaki tehát önmagában súlyos trauma vagy stresszhatás miatt nem válhat skizofrénné. Ám hacsak nincs nagyon sok kóros gén jelen, önmagában a genetikai háttér sem elegendő a skizofrénia kialakulásához, általában külső tényezők is szerepet játszanak.  

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Csongrád-Csanád
Kezdjük újra