Az ausztrál Macquarie Egyetem két munkatársa, Mehmet Mahmut és Richard Stevenson tett közzé egy erről szóló cikket a című folyóiratban. A pszichopátiás kórkép egy széles körű fogalom, melybe a súlyos személyiségzavarral járó betegségek tartoznak. Az állapotokat kísérheti érzéketlenség, mások manipulálása, élvhajhászás és antiszociális viselkedés, melyek felfedezhetők az egyébként egészséges embereknél is.
Kutatások kimutatták, hogy a pszichopata jellemzőkkel rendelkezők agyának elülső része nem működik rendesen. Ez a terület felelős a tervezési feladatok végrehajtásáért, az indulatszabályozásért, és a szociális normák betartásáért. A diszfunkció pedig érinti a szaglást is.
Mahmut és Stevenson meg akarták tudni, hogy a rossz szaglás összefügg-e a pszichiátriai betegségekre való hajlammal, ezért 79, priusszal nem rendelkező felnőttet vizsgáltak. Felmérték szaglásukat, illetve szaglószerveik érzékenységét. Osztályozták pszichopátiás jellemzőiket is négy szempont szerint: manipulatív jellem, érzéketlenség, kiszámíthatatlanság és bűnözői hajlam, majd megnézték, hogy mennyire képesek az együttérzésre.
Kiderült, hogy az erősen pszichotikus vonásokkal rendelkezők nehezen azonosították be az illatokat, illetve különböztették meg azokat egymástól. Ezek az eredmények azt mutatták, hogy a szaglást irányító agy területek kevésbé hatékonyan működnek a pszichózisra hajlamos egyéneknél.
"Alátámasztottuk azt a feltételezést, hogy az agy elülső területeinek deficitje jellemző lehet a bűnözésre nem hajlamos pszichopatákra" - írták a kutatók. "A szaglás vizsgálata a pszichotikus vonások érdekes jellemzője lehet, mert a szaglásvizsgálatok teljesítmény-mérői nem egészen egyértelműek, így kevésbé lehet kiszűrni a csalásokat."