Rontja az életminőséget
Az angol neve alapján ADHD-nak rövidített figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar három fő tünetcsoportot ölel fel: a figyelemzavart, a hiperaktivitást és az impulzivitást. A részletek figyelmen kívül hagyása, a figyelem fenntartásának nehézsége, a feladatok megszervezésével és befejezésével kapcsolatos problémák, a tartós figyelmet igénylő feladatok elkerülése, a feledékenység, a különféle tárgyak elvesztése mind-mind a tünetek közé tartozik - részletezte a semmelweis.hu-nak dr. Bitter István, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának egyetemi tanára. Hozzátette, hogy a babrálás, a fészkelődés, a sok beszéd, mások félbeszakítása és a türelmetlenség is jellemző.
A szakember hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindezek önmagukban nem jelentenek betegséget, hiszen a diagnózis során egyéb kritériumokat is figyelembe kell még venni. Fontos, hogy a tüneteknek 12 éves kor előtt kell jelentkezniük, és az élet legalább két színterén, például otthon és az iskolában is elő kell fordulniuk. Összességében elmondható, hogy az életminőség és a teljesítmény is romlik. Tanulási vagy beilleszkedési gondok esetén tehát érdemes ADHD-ra is gondolni.
Veszélyes következmények
Az ADHD gyermekkorban gyakoribb a fiúknál: ők inkább impulzívak, míg a lányokra a figyelemhiány jellemzőbb. Negyvenéves kor körül van kiegyenlítődés: a nőknél és a férfiaknál ilyenkor már szinte azonos gyakorisággal fordul elő ADHD. A feledékenység , a koncentrációs problémák és a feladatszervezéssel kapcsolatos nehézségek mind-mind összefüggésbe hozhatóak az ADHD-val. Azért is érdemes erre odafigyelni, mert a sorozatos munkahelyi hibázás akár az állásunkba is kerülhet, és gyakran ez a kórkép áll a képzettség és az intellektus alapján elvárhatónál gyengébb teljesítmény mögött.
A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar jó prognózisú, hiszen az életkor előrehaladtával csökkenhetnek, sőt meg is szűnhetnek a tünetek. Oki kezelés nincs, de gyógyszerrel és viselkedésterápiával hatékonyan lehet befolyásolni a fellépő panaszokat. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés jelentősen javítja a betegség kimenetelét. Azért is fontos, hogy minél előbb szakemberhez forduljon a páciens, mert a kezeletlen ADHD-sok körében gyakoribb az agresszív viselkedés, az alkohol- vagy drogfogyasztás, a közlekedési kihágás és baleset.