Az derült ki, hogy ha tizenéves az anya, vagy ha idősek a szülők, illetve a szülők között 10 vagy annál is több év a korkülönbség, megnő az esélye annak, hogy a gyermekük autizmusspektrum-betegségben (ASD) szenvedjen. A kutatásról a Medical News Today készített beszámolót.
Arról azonban vagy nem álltak rendelkezésre adatok, vagy nem voltak bizonyító erejűek, hogy az apa és az anya életkora külön-külön jelent-e rizikót. A mostani kutatásnak éppen ez volt a célja: felderíteni, hogy a szülők életkora egymástól függetlenül milyen összefüggést mutat az autizmus megjelenésével .
„Öt ország egészségügyi adatbázisát kötöttük össze; ezzel létrehoztuk a világ legnagyobb olyan adatbázisát, amelyen az autizmus kockázatai vizsgálhatók. Egy ekkora adatbázison már sokkal jobban tudtuk megvizsgálni a szülők életkorának és az autizmus kialakulásának a kockázatát” – nyilatkozta a kutatás egyik szerzője, Michael Rosanoff.
A kutatásban 5 766 794 gyerek adatait vizsgálták meg; mindnyájan 1985 és 2004 között születtek. Közülük több mint 30 000 ASD-s volt. A kutatók a résztvevők adatait 2009-ig követték nyomon. Az adatokból az derült ki, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknek az apjuk születésükkor idősebb volt 50 évesnél, 66 százalékkal nagyobb a valószínűsége az ASD-nek, mint azoknál, akiknek az apjuk huszonéves.
Ha az apa 40-es éveiben jár, az autizmus megjelenésének kockázata 28 százalékkal nő a huszonéves apák gyermekeiéhez képest. Az anya életkora is számít: a 40-es éveikben járó anyák gyerekeinél 15 százalékkal nő meg a gyerek autizmusának az esélye a huszonéves anyák gyerekeiéhez képest. Ugyanakkor a tizenéves anyák esetében is nagyobb a kockázat, itt 18 százalékkal.
Az is kiderült, hogy a szülők közötti korkülönbség is számít. Minél nagyobb a korkülönbség a két szülő között, annál jobban nő az autizmus rizikója. A legjobban abban az esetben, ha az 35–44 éves, és az anya 10 vagy több évvel fiatalabb nála. Az életkori különbségre vonatkozó összefüggéseket ebben a vizsgálatban sikerült először kimutatni. Arra azonban további kutatások kellenek, hogy az összefüggés hátterében levő tényezőket is megértsék.
Forrás: Medical News Today