A nappal bevizelő gyermekek között az átlagosnál négyszer gyakrabban fordul elő a figyelemzavaros hiperaktivitás (ADHD) nevű betegség - áll egy német tanulmányban.
A kutatócsoport a hamburgi Saarland Egyetemi Kórház munkatársa, Dr. Alexander von Gontard vezetésével 1300 gyermeket vizsgált, akik életkora négy és hét év között volt. Úgy tapasztalták, hogy a nappali bevizeléssel küzdő 49 kicsiből 18 - tehát az érintettek 37 százaléka - volt hiperaktív. A tünetet nem mutató 1194 gyermek közül csupán 40-nél volt megfigyelhető az ADHD.
A minnesotai Rochesterben található Mayo Klinika pszichiátria- és pszichológiaprofesszora, Dr. Peter Jensen szerint a bevizelés oka az agy éretlensége, így a gyermek nem tudja addig kontrollálni a hólyagja működését, amíg el nem ér a mosdóba. Mivel a hiperaktív gyerekeknek gondot okoz, hogy több dologra figyeljenek oda egyszerre, valószínűleg egyéb tevékenységük közben figyelmen kívül hagyják a sürgető érzést.
Korábbi kutatások az éjjeli bevizelés és az ADHD között is összefüggést találtak, a mostani vizsgálat azonban ezt nem erősítette meg.
A tanulmány szerzői leszögezték: "A hiperaktív gyermekek körében lényegesen kevésbé sikeres a bevizelés kezelése, mint a többieknél, mivel sokkal alacsonyabb náluk a megfelelési vágy." Jensen szerint éppen ezért kell a szakembereknek is nagyobb türelemmel orvosolni a problémát.