Pánikroham: ez a teendő, ha eluralkodott rajtunk

A pánikroham hirtelen, ijesztő tünetekkel jelentkezhet, de mi ilyenkor a teendő?

A pánikbetegség egyfajta civilizációs betegséggé vált, előfordulása világszerte egyre nő; egy adott évben a lakosság 2,5 százaléka szenved tőle. A nem megfelelően kezelt, fokozott stressz sokaknál ijesztő, látványos tüneteket produkál. De mi a teendő olyankor, ha valakin úrrá lesz a pánikroham? A Medical News Today szedett össze néhány hasznos tudnivalót.

A pánikroham hirtelen, ijesztő tünetekkel jelentkezhet. Fotó: Getty Images
A pánikroham hirtelen, ijesztő tünetekkel jelentkezhet. Fotó: Getty Images

Bár tünetei szinte teljesen megegyeznek, fontos megkülönböztetni a pánikrohamot a szorongásos rohamtól. Pánikroham esetén ugyanis semmilyen közvetlen kiváltó ok nem fedezhető fel, és gyakorlatilag bármikor rátörhet az emberre. Ezzel szemben a szorongási roham akkor jelentkezik, ha az adott személy valami olyan tárggyal (akár egy teljesen hétköznapi használati tárggyal), élőlénnyel (kígyóval, hüllővel) vagy szituációval (nagy magassággal, tömeggel vagy szűk helyiséggel) kerül kapcsolatba, amely félelmet vált ki belőle. Utóbbi esetében tehát a roham valamivel kiszámíthatóbb, hiszen a beteg is tudja mihez kötni. A pánikroham okai ennél összetettebbek, tünetei viszont szinte teljesen megegyeznek a szorongásos rohaméval. A pánikbetegségről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.

Mi a teendő pánikroham esetén?

Pánikroham esetén az alábbiak segíthetnek:

  • Tudatosítsuk, hogy a tünetek el fognak múlni: koncentráljon az érintette arra, hogy ez a szorongó állapot hamarosan csillapodik, és bármennyire ijesztőnek is tűnik, nem okoz komoly fizikai károsodást.
  • Figyeljünk a légzésünkre: próbáljunk lassan és mélyen lélegezni, minden lélegzetvételre koncentrálva. Lélegezzünk mélyeket a hasból, lassan és egyenletesen töltsük meg a tüdőt, miközben számoljunk négyig mind a belégzésnél, mind a kilégzésnél.
  • Keressünk egy békés pontot: Ha egy zajos, mozgalmas szobában vagyunk, keressünk gyorsan egy csendesebb, nyugodtabb helyiséget, ahol kifújhatjuk magunkat.
  • Koncentráljuk egy kezünk ügyében lévő tárgyra: Ahelyett, hogy az állapotunkon szorongnánk, fókuszáljunk egy, a környezetünkben lévő tárgyra. Bármi megteszi egy virágcseréptől a függönyön át egy plüssállatig, figyelmünket teljesen erre a tárgyra irányítsuk, gondoljunk arra, milyen érzés lehet megérinteni, megemelni. Ez segíthet a szorongás csökkentésében is.
  • Mantrázzunk: Segíhtet az is, ha ismételgetünk egy mondatot, ami megnyugtat minket. Lehet például az, hogy "Ez is el fog múlni hamarosan".
  • Próbáljuk ellazítani az izmainkat: A pánikrohamok gyakran járnak az izmok megfeszülésével, így érdemes valamilyen átmozgató, izomlazító gyakorlatot végezni a panasz enyhítéséért. Koncentráljunk testünk egy-egy izmára, azt feszítsük meg 5 másodpercig, majd lassan, fokozatosan lazítsuk azt el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -2 °C

Elsősorban a Dunántúlon számíthatunk felhős időre, de időszakosan máshol is erősen megnövekedhet a felhőzet. Hózáporok - nagyobb eséllyel továbbra is északkeleten - előfordulhatnak. Az északnyugati, északi szél sokfelé lesz élénk, a Dunántúlon erős, helyenként viharos. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -5 és 0 fok között alakul, a szélvédett, fagyzugos helyeken lehet ennél hidegebb. Napközben kettős fronthatás dominál, ami miatt sokaknál jelentkezhetnek kellemetlen panaszok.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra