Az autizmus spektrumzavar (ASD) és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) előfordulása az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt. Ennek okai nagyrészt ismeretlenek, bár feltételezhetően a környezeti tényezők is fontos szerepet játszanak – írja a Medical XPress.
A méreganyag kiürítésével van a gond
A legtöbb érintett gyerek kevésbé képes kiüríteni a szervezetéből a műanyagok gyártásában gyakran használt adalékanyagot, a biszfenol A-t (BPA) – világított rá a Rowan University School of Osteopathic Medicine és a Rutgers University kutatóinak új tanulmánya.
Korábbi tanulmányok már találtak összefüggést az autista gyermekek és a BPA-nak való kitettség között. A BPA lenyelése vagy belélegzése után ugyanis a máj elvileg kiszűri azt a vérből. E folyamat során a toxin vízoldhatóvá válik, így a vizelettel gyorsan távozhat a szervezetből. Nem mindenki képes azonban egyformán a BPA méregtelenítésére. Akik pedig nehezebben képesek megválni ettől a méreganyagtól, azok hosszabb ideig, magasabb koncentrációban vannak kitéve a BPA-nak. A vizsgálat kimutatta, hogy az autista gyermekeknél ez a képesség 10, míg az ADHD-s gyermekek esetében 17 százalékkal gyengébb, mint egészséges társaiknál.
Az ilyen környezetszennyező anyagok szervezetből való kiürítésének károsodott képessége az első biokémiai bizonyíték arra, hogy mi a kapcsolat a BPA és az autizmus, illetve az ADHD kialakulása között – mondta T. Peter Stein, a tanulmány vezető szerzője. Az amerikai Rowan University professzora szerint azonban további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy az autizmus és az ADHD a méhen belül alakul-e ki az anya fokozott BPA-kitettsége miatt, vagy születés után indul el ez a folyamat. A vizsgálatban 66 autista, 46 ADHD-s és 37 egészséges gyermek vett részt.