Az Elmedoktor.hu egyik bejegyzése szerint a leggyakrabban az alábbi szerek vagy ezek kombinációi (a hatályos jogszabályok értelmében a hatóanyagokat írhatjuk csak le, de a hatóanyagot lekattintva megnézheti, mely készítmények tartalmazzák az adott hatóanyagot):
- szelektív szerotonin visszavétel gátlók (SSRI, selective serotonin reuptake inhibitor): sertralin
- szerotonin és noradrenalin visszavétel gátlók (SNRI, serotonin–norepinephrine reuptake inhibitor): trazodone
- Bupropion
- fájdalomcsillapítók: tramadol
- migrénellenes szerek: sumatriptan, zolmitriptan
- hangulatstabilizáló: lítium
- hányáscsillapítók: granisetron, metoclopramide, ondansetron
- köhögéscsillapítók: dextrometorphan
- növényi készítmények: ginseng és orbáncfű
- drogok: LSD, Ecstasy, kokain, amphetamin
Mi áll a panaszok mögött?
Mint azt a Mayo Clinic témába vágó összeállításában is olvashatjuk , az emberi agyban az idegsejtek hírvivő molekulákkal, neurotranszmitterekkel (pl. szerotonin) kommunikálnak. Depresszió esetén azonban kevesebb szerotonin szabadul fel a szükségesnél, így ezt gyógyszerekkel érdemes korrigálni. A veszély abban rejlik, ha valaki túl sok gyógyszert vesz be, vagy bármilyen zavar támad a neurotranszmitter lebomlásában, és túl sok szerotonin kerül a rendszerbe. Ekkor az agyban, a belekben és a test többi részében is megemelkedhet a szerotoninszint, a tünetegyüttes kíséretében.
Az enyhe vagy közepesen súlyos esetben abba kell hagyni a gyógyszerszedést, de csakis a szakorvos mérlegelése után, súlyosabb esetben pedig kórházi ellátásra van szükség! Ha a tüneteket tapasztaljuk, azonnal mentőt kell hívni! Láz esetén a testhőmérsékletet a mentők érkezéséig csökkentsük hűtőfürdővel, vizes ruhával!
Mit tehetünk annak érdekében, hogy ne lépjen fel?
Minden esetben tájékoztassuk orvosunkat, hogy milyen gyógyszereket, vitaminokat vagy egyéb étrend-kiegészítőket szedünk, mert a szakember csak így tudja elkerülni a veszélyes kombinációkat! Ne csak a pszichiáternél legyünk őszinték, minden alkalommal, ha bármilyen orvosnál járunk!