Sokaknak talán magától értetődő, hogy egy stabil, több éve tartó párkapcsolat esetén összeköltöznek szerelmükkel és közös kasszára váltanak. Nem mindenki akarja azonban ezt megtenni – ami természetesen szintén rendben van. Komoly feszültséget szülhet viszont, amikor az egyik fél számtalan tartalékkal rendelkezik, míg a másik alig jön ki a havi jövedelméből. Ilyen problémával küzd az a nő is, aki a The Guardian szakértőjéhez fordult tanácsért.
„Bosszant, hogy nem ajánlja fel a segítségét”
„Óriási különbség van a párom anyagi helyzete és az enyém között. Mindketten az 50-es éveinkben járunk, már majdnem három éve vagyunk együtt, de külön élünk. Ő még soha nem volt házas, nincsenek gyerekei, és remekül fizető állása van, mindezek miatt anyagilag nagyon stabil, és sok tartaléka is van. Én ezzel szemben egy elvált, egyedülálló szülő vagyok, aki szabadúszóként dolgozik és egészségügyi problémákkal is küzd. Szinte teljesen üresek a zsebeim, alig tudok megélni, és karácsony előtt már a helyi élelmiszerbankhoz kellett fordulnom, hogy legyen mit ennem. A segítségért persze nagyon hálás voltam, de ettől még kudarcnak éltem meg, hogy idáig jutottam” – olvasható a levélben.
Elszomorító, hogy a páromat mindeközben folytan méregdrága, új ruhákban parádézik. Az pedig egyenesen felháborít, hogy nem ajánl fel anyagi segítséget, amikor például elromlik egy háztartási gépem, ahogy az nemrég történt. Tudom, hogy nincs jogom elvárni ezt, hiszen az az ő pénze, én pedig mindig is igyekeztem anyagilag független lenni, de ettől még fáj, hogy csendben végignézi, ahogy szenvedek” – fogalmazott a kétségbeesett nő.
A levélíró arra is kitért, hogy párjával már tervezgetik, hogy hamarosan – amikor a nő lánya egyetemre megy – összeköltöznek. Tanácstalan azonban azt illetően, hogy vajon sikerül-e majd áthidalni ezt a nyilvánvaló egyenlőtlenséget, amikor már együtt élnek. „Ha felhozom a pénztémát, az olyan, mintha a vagyonára fájna a fogam, ha viszont nem beszélek erről, akkor csak egyre inkább forrongok itt belül. Egyszerűen nem értem, miért nem próbál támogatni engem. Ha fordított lenne a helyzet, és ő szűkölködne, és biztos, hogy megosztanám vele a vagyonomat” – zárta gondolatait a kérdező.
„Komolyan el kell vele beszélgetned”
A levélírónak Eleanor Gordon-Smith rovatvezető válaszolt. Mint írta, a pénz – amely egyszerre szimbolizálja a függetlenséget, a státuszt és a gondoskodást – még a szoros kapcsolatokban is komoly feszültséget képes generálni. „Úgy tűnik, most egy válaszúthoz érkezett a kapcsolatotok. Ebből a helyzetből pedig nincs más kiút, csak egy komoly beszélgetés. Sajnos nincs olyan titkos csodaszer, amellyel elérheted, hogy partnered tisztában legyen a nehézségeiddel és az érzéseiddel, és hirtelen megváltoztassa a hozzáállását, miközben egy szót sem szólsz” – mutatott rá Gordon-Smith.
A pénz a legerősebb kapcsolatot is tönkreteheti. A jó hír azonban az, hogy őszinteséggel és egyértelműsítéssel enyhíthető az eltérő anyagi helyzetekből fakadó feszültség. De csak akkor, ha elég bátor vagy ahhoz, hogy világosan beszélj frusztrációidról, kétségeidről és igényeidről. Magától nem lesz áthidalva az egyenlőtlenség, ezt csak ketten, közös munkával tudjátok elérni.
Az eltérő anyagi helyzet aszimmetrikussá teheti a kapcsolatokat, ezért a szakértő szerint érdemes rámutatni, hogy mi az, amivel pénzproblémákkal küzdő fél többet tud hozzátenni a kapcsolathoz – például azzal, hogy ő főz, illetve más módokon is támogatja a párját, gondoskodik róla, amikor beteg, vagy segít neki a munkájában.