Az Iowa State University kutatói azt állítják: az igen temperamentumos, könnyen felidegesíthető 35 év körüli férfiak sokkal kisebb eséllyel élik meg hetvenedik születésnapjukat, mint azok, akik képesek kontrollálni magukat. Minderről többet a Social Science & Medicine szakfolyóiratban publikált tanulmányból tudhatunk meg, amit a Daily Mail ismertetett .
A legdühösebb 25 százalék korai halálozási esélye több mint másfélszeres a legnyugodtabb férfiakhoz képest, derül ki a tanulmányból. Az összefüggés még akkor is igaz maradt, ha a jövedelmet, a családi állapotot és a dohányzást is figyelembe vették. A dühöt már korábban is számos tanulmány kötötte össze negatív fiziológiai folyamatokkal, például az érelmeszesedéssel, amely egyértelmű hosszú távú károsodást okoz a szervezetnek. Így nem is csoda, hogy a düh és a korai halálozás között egyértelmű kapcsolat mutatható ki.
Hozzátette: a düh gyakorlatilag a stressz egy formája, a stresszről pedig ismeretes, hogy megnöveli kortizolszintünket. Ha pedig a stressz huzamos ideig marad meg szervezetünkben, számos komplikáció merülhet fel, az irritábilis bélszindrómától kezdve stroke-ig vagy szívrohamig.
Fontos megkülönböztetni a düh különböző fajtáit is. A személyes, emberekhez vagy dolgokhoz specifikusan köthető düh például hasznos, mivel ez motiválhat arra, hogy megoldást találjunk egy helyzetre. A személytelen düh viszont, amelyet akkor érzünk, amikor beragadunk a forgalmi dugóba, egyáltalán nem éri meg a belefektetett energiát. Ennek leküzdésére érdemes relaxációs technikákat használni.