A Texas-i Egyetem kutatóinak tanulmányából kiderült, hogy a magas kortizolszint fontos szerepet játszik a versengő és dominanciára törekvő viselkedésért felelős tesztoszteron hatásának blokkolásában.
Amikor a fenyegetettség növekszik, a kortizol-a felszabadul és felkészíti a testet a menekülésre, ez pedig ellentétes a tesztoszteron hatásával, ami arra ösztönöz bennünket, hogy bármilyen minket ért negatív hatással szembemenjünk.
"Van értelme annak, hogy a tesztoszteron viselkedésre gyakorolt hatása vészhelyzetben blokkolódjon. E hormon által bátorított viselkedési forma, mint például a párosodás, versengés és agresszió egy túlélési szituációban végzetes lehet" - véli Robert Josephs pszichológia professzor. "Ugyanakkor a 'harcolj vagy fuss' helyzetekben a kortizol bátorítására választunk stratégiát a legtöbb esetben. A két hormonszintet tökéletesen antagonisztikusan a szabályozza a szervezet."
A kutatók úgy gondolják, hogy az eredmények betekintést adhatnak abba, hogyan hat a stressz a fiziológiára és a termékenységre. Arra lehet következtetni, hogy a magas kortizolszint hatással van a libidóra, az által, hogy blokkolja a tesztoszteront-termelést, és ez a nőknél komoly termékenységi problémákat, valamint abnormális menstruációs ciklust eredményezhet. "Akárhogy is, ezek a hatások a nőkben és a férfiakban is feje tetejére fordulnak, ha a stressz elmúlik" - tette hozzá Josephs professzor.