A Michigani Egyetem munkatársai az Amerikai Egyesült Államok népszámlálási adatai alapján elemezték a javarészt a General Motors által foglalkoztatott lakosságú Flint város demográfiai adatait és bűnözési rátáját. Kiderült, hogy a felnőttek körében tapasztalható "férfihiány", azaz a férfiak alacsony aránya a nőkkel szemben szorosan összefügg a kormányzati segítségre szoruló háztartások arányával, valamint a gyermeküket egyedül nevelő szülőkével is.
A férfihiánynak azonban sajátos következményei is vannak azon kívül, hogy szoros köteléket ápol a szegénységgel és a csonka családszerkezettel. Még a többi gazdasági és társadalmi hátrány figyelembevételével is elmondható, hogy a férfihiány ad magyarázatot a fiatalok körében elkövetett támadások aránykülönbségének 36 százalékára.
"A férfihiány sajátos következményeket von maga után, éppen ezért a legerősebb előrejelző szereppel bíró adat" - magyarázta Daniel Kruger. Az iskolázottság mint tényező bevonásával még erősebb előrejelző: a férfihiány plusz a középiskolainál alacsonyabb végzettséggel rendelkezők aránya a fiatalok bűnözéséhez köthető aránykülönbség 69 százalékát magyarázta meg.
Általánosságban elmondható, hogy a férfiaknál az utóbbi évtizedekben nagyobb az állásvesztés lehetősége , ami miatt elszivárogtak Flintből. Emellett nagyobb náluk a baleseti, az erőszakos és a betegség miatti halálozás kockázata, s ezek a különbségek számottevőbbek a szegényebb és kevésbé iskolázott közösségekben. Mindezeket tetézi a magas bebörtönzési arány is.
A című szakfolyóiratban megjelent eredmények alapján úgy vélik a szakértők, hogy az apákkal való szorosabb kapcsolat és a felnőtt férfi modellek jelenléte segíthetne csökkenteni a fiatalok bűnözési rátáját.