A Finnish Institute of Occupational Health kutatóinak felmérése szerint akik több mint 48 órát dolgoznak hetente, 13 százalékkal nagyobb eséllyel isznak többet, mint azok, akik 48 óránál kevesebbet dolgoznak. "Hiába alacsony a kockázati tényező, az eredményekből az derül ki, hogy a magasabb munkaórák számát egyes emberek egészségtelen szokásokkal kompenzálják. Jelen esetben az ajánlott alkoholszintet túllépő mennyiséggel" - nyilatkozta Marianna Virtanen a tanulmány szerzője.
Virtanen szerint azok, akik többet fogyasztanak alkoholt , olyan munkahelyi problémákat próbálnak esélyesen orvosolni, mint a stressz, depresszió, kimerültség és az alvászavarok. Ugyanakkor hozzátette, a tanulmány csak összefüggést mutat az estékbe nyúló munkaórák és a kockázatteljes alkoholfogyasztás között. Ez önmagában nem elég az ok-okozati összefüggés között. Ahhoz viszont éppen elég lehet, hogy mind az egészségügyi szakértők, mind a döntéshozók nagyobb figyelmet fordítsanak az elnyújtott munkaidő egészségügyi és társadalmi hatásaira.
Virtanen és csoportja több mint 333 ezer ember adatait vizsgálta meg 14 országból. A mindezt követő kontrollvizsgálat további, több mint 100 ezer ember bevonásával készült, 9 ország adatait felhasználva. A kontrollvizsgálat eredménye is megerősíti felvetett elméletet, miszerint a hosszabb munkaidő 11 százalékkal emeli az alkoholfogyasztást. Az eredményeket érdekes módon nem módosította a nem, az életkor, a társadalmi helyzet és a lakóhely sem. Azt viszont nem sikerült tisztázni, hogy más tényezők – például bizonyos személyiségjegyek – okozói lehetnek-e a mértéktelen ivásnak.
A tanulmányból viszont egyértelműen kiderül, ha a dolgozók sokkal hosszabb ideig végzik feladataikat, mint heti 48 óra, kompenzálni fogják azt. A kérdés az, hogy milyen módon?