Egy új tanulmány eredményei – amelyről a Healthline is beszámolt – alátámasztják azt, amit immunológusok már régóta sejtenek: hogy az immunrendszerünket érő egyik legfontosabb stresszor – a működését befolyásoló körülmények, tényezők közül – maga a stressz.
Immunrendszerünk is öregszik, de nem mindegy, milyen gyorsan
Természetes folyamat, hogy az életkor előrehaladtával gyengül az immunrendszer működése is. “Ez magyarázatot adhat rá, hogy az idősebb embereknél miért csökken a védőoltások hatékonysága és miért léphetnek fel náluk súlyosabb szövődmények egyes fertőzések után" – nyilatkozta a Healthline-nak Erik Klopack, a már említett tanulmány vezető szerzője, a Dél-Kaliforniai Egyetem posztdoktori ösztöndíjasa. Hozzátette: eredményeik azt tükrözik, hogy a stressz felgyorsíthatja az immunrendszer öregedését. Ám ahogy azt Klopack is hangsúlyozta: még mindig nem teljesen világos, hogy egyes emberek immunrendszere miért gyengül gyorsabban, mint másoké.
Rés a tökéletes védelmen
Az immunrendszer működésében – ezen belül is a sejtes immunválasz kialakításában – kulcsszerep jut a T-sejteknek , más néven T-limfocitáknak, a fehérvérsejtek csontvelőben termelődő egyik alcsoportjának. A T-sejteknek több típusa van: ezek segítik a szervezetbe kerülő kórokozók (vírusok, baktériumok, gombák), vagy a már fertőzött sejtek felismerését és elpusztítását. Egyes T-sejtek hosszú távon fennmaradó memóriasejtekké alakulnak, amelyek képesek újra és újra felvenni a harcot a már ismert és korábban legyőzött kórokozókkal szemben, de differenciálódhatnak is – ilyenkor a sejtek szerkezete és működése különböző lesz.
Klopack elmondta: tanulmányukból az is kiderül, hogy ugyan az életkor előrehaladtával minden ember szervezetében emelkedik a differenciált sejtek száma, úgy tűnik, hogy a stressz fokozza ezt a folyamatot. "Az elöregedettebb immunrendszerű emberek kevésbé képesek felvenni a harcot az olyan akut fertőzésekkel szemben, mint az influenza vagy a COVID-19, és esetükben nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, ahogy a halálozásé is" – tette hozzá.
A pusztító stressz
A minket érő stressz nem egyféle, több formája és fajtája létezik: lehet fizikai és pszichés – érzelmi – eredetű, akut vagy krónikus (hosszabb ideje fennálló). A fizikai stressz hátterében számos tényező állhat a testsúlytól kezdve a fizikai aktivitási szinten át az étkezési szokásokig, betegségekig, sérülésekig. Az érzelmi stressz kiváltó okai ugyanilyen változatosak lehetnek: az érzelmi kihívásoktól a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokig terjedhetnek.
"A stressz csökkentésére és a megküzdési stratégiák kiépítésére irányuló törekvések segíthetnek az immunrendszer öregedésének lassításában, ez pedig hozzájárulhat az életkorral összefüggésbe hozható egészségügyi egyenlőtlenségek kezeléséhez" – mondta Klopack.
Szakemberek szerint a stressz visszaszorításához, ezzel az immunrendszer öregedésének lassításához tudatos odafigyelésre szükség: egyebek mellett rendszeres és pihentető alvásra, egészséges táplálkozásra és rendszeres testmozgásra. A pszichés stressz esetében kulcsfontosságú a felismerés, hogy tudjuk, hogyan hat a stressz a szervezetünkre, valamint az, hogy merjünk segítséget kérni és fogadjuk is el azt. Mindemellett a közösség és a támogató környezet szerepe is fontos.