Ha barátainknak számolunk be erről, általában azt kapjuk válaszul, hogy ők is nagyon fáradtak. A krónikus fáradtságot viszont nem lehet összekötni a klasszikus "fáradtsággal": azok például, akik átestek mind a krónikus kimerültség szindrómán, mind pedig kemoterápiás kezeléseken , azt állítják, a CFS még jobban a padlóra tudja küldeni az embert. Az alábbiakban ezen betegségről adunk bővebb információt.
Meg tudja bénítani az ember életét
A "szindróma" félrevezető szó, a CFS ugyanis nem szindróma, hanem betegség, az amerikai egészségügyi intézet is akként könyveli el. Olyan betegségről van szó, amely extrém energiahiány esetén lép fel, emiatt pedig az érintettek nem tudnak működni: nem képesek dolgozni, képtelenek normális párkapcsolatra - egynegyedük pedig ágyához van kötve.
Nem csak kimerültséget jelent
A kimerültség mellett az erős fájdalomérzet és a kognitív képességek gyengülése is gyakori tünetnek számít. Ezen utóbbiak például nemcsak a zavarodottságot vagy memóriakieséseket értjük: vannak olyan, huszas-harmincas korukban lévő emberek, akik nem tudnak összerakni egy mondatot értelmesen vagy abba is belefáradnak, hogy elolvassák egy étterem rövid menüjét. Kapcsolódó tünet lehet az is, ha az érintett nem tud elaludni, ha túl erős a szívverése vagy ha nem tud felkelni az ágy széléről.
Nem könnyű diagnosztizálni a CFS-t
Nincsen kialakult diagnosztika a CFS-re. Mivel tünetei annyira gyakoriak (a fibromyalgiás vagy reumás porckopás is hasonlókkal járhat), nem könnyű egy szakképzett orvosnak sem észlelni a krónikus kimerültséget. Döntő lehet a diagnózisban, ha ez az állapot több mint hat hónapja fennáll. Ezt követően jöhet csak az alhasi vagy ízületi problémák vizsgálata.
Van köze a gyulladásokhoz
Ugyan még mindig nem tudjuk, hogy pontosan mi okozza a CFS-t, elég esélyes, hogy a szervezet gyulladásos állapota idézi elő. Az is lehet, hogy a mononukleózishoz hasonló vírusos fertőzések idézik elő. Ezt az elméletet az is erősíti, hogy számos CFS-páciens influenza-szerű tüneteket tapasztalt állapota romlása előtt.
Eltűnhet, hogy megjelenjen megint
Vannak olyanok is, akiknél húszas-harmincas éveikben jelent meg a CFS, eltűnt, majd életük egy későbbi szakaszában újra visszatért - volt, hogy a klimaxszal vált a páciensek állapota rosszabbá.
Nincs gyógyszer a krónikus kimerültség szindrómára
Nemcsakhogy kevés kutatás szól a CFS-ről, de még gyógyszerek sincsenek rá. Az orvosok, illetve a gyógyszerészek a betegség bizonyos tüneteit kezelik, de a mögöttes megbúvó okra még egyáltalán nem találtak gyógyszert. Vannak egyes igen ígéretes antivirális, illetve autoimmun betegségekre szánt gyógyszerek, amelyek hatásosak lehetnek hosszútávon, de egyelőre semmi biztosról nem számolhatunk be.