Bár elsőre talán egészségtelennek tűnhet, ha egyre több időt és energiát teszünk egy influenszer követésébe, de haszna is lehet az érintettek számára egy új kutatás szerint - írja az IFLScience. Ezeket az egyoldalú kapcsolatokat hívjuk paraszociálisnak: ilyenkor az egyén olyan módon kötődik valakihez, amit a másik nem tud viszonozni. A legtöbb esetben az sem valószínű, hogy a való életben találkozzanak.
Az Essexi Egyetem munkatársai ezer 16 év feletti résztvevővel készítettek kutatást a témáról. Arra voltak kíváncsiak, hogy az érzelmi igényeiket mennyire elégítették ki a kétoldalú, illetve a paraszociális kapcsolatok. Első két tanulmányukban arra az eredményre jutottak, hogy az erős paraszociális kapcsolatok - például youtuberekkel vagy más online tartalomgyártókkal - érzelmileg kielégítőbbek lehetnek, mint a kétoldalú, de gyengébb kapcsolatok, például egy munkatárssal vagy egy szomszéddal.
A harmadik vizsgálatban arra voltak kíváncsiak, hogy az emberek a paraszociális kapcsolataikhoz fordulnak-e, amikor érzelmi támogatásra van szükségük, például társas értelemben vett visszautasítás esetén. Ennek részeként azt kérték a résztvevőktől, hogy egy olyan eseményről írjanak, amikor valaki, akivel erős kapcsolatuk volt, megbántotta vagy támogatta őket. Ezután meg kellett nevezniük azt a youtubert, akiről azt gondolták, hogy a legjobban ismerik, és értékelniük kellett, hogy az influenszer hogyan reagálna egy ilyen szükséghelyzetben.
Dr. Veronica Lamarche, a tanulmány szerzője szerint az ilyen pillanatokban sokan csak még biztosabbak lettek abban, hogy a paraszociális kapcsolatuk meg tudná adni nekik azt, amire szükségük van. Ezek az eredmények nem csak azokra voltak igazak, akikről azt hinnénk, hogy beleillenek abba a sztereotípiába, akik a legtöbb idejüket egyedül, online töltik. "Ez nem egy utolsó menedék a nagyon fiatalok vagy magányosak számára. Eredményeink szerint bármilyen korú ember érezhet erős kötődést egy kitalált személy, egy híresség, vagy egy influenszer irányába, akivel sohasem találkozott" - mondta Lamarche.
Ezzel együtt az is kiderült, hogy a paraszociális kapcsolatok nem tekinthetők a legtámogatóbbnak. "Az erős kétoldalú kapcsolatok, mint egy párkapcsolat vagy egy közeli barátság, mindig a legszorosabbnak, a legreszponzívabbnak és a leghatásosabbnak bizonyultak akkor, amikor az ember érzelmi szükségleteinek kielégítéséről volt szó" - folytatta. Lamarche ugyanakkor úgy gondolja, hogy eredményeik alapján a paraszociális kapcsolatoknak van szerepük az ember életében. "A paraszociális kapcsolatok fontos részei pszichológiai eszköztárunknak, mert úgy érezhetjük általuk, hogy vannak olyan emberek, akik megerősítenek és támogatnak a bajban. Akkor is, ha sosem találkoztunk velük" - magyarázta.