Hogyan lehet leküzdeni az álláskereséssel járó stresszt és izgulást? Egy tanulmány szerint a humorizálás segíthet, mivel hatékony módja annak, hogy kiemelje az ember a kompetenciáit, és közben azt is eléri, hogy valóban együtt akarjanak vele dolgozni - írja az IFLScience. A szerzők ez alatt az olyan vicceket értik, amikor az önéletrajzokra és az interjúkra jellemző, szemérmetlen önreklámot a saját erősségeinkre rávilágító humorral vegyítjük. Így feloldhatjuk azt a kellemetlen érzést, amelyet a legtöbben átélünk, amikor kénytelenek vagyunk magunkról beszélni.
"Felismertük, hogy sokszor humorral próbáljuk oldani a kellemetlen szituációkat. Ezért látunk abban lehetőséget, hogy a humoros megjegyzések révén egyrészt ki tudjuk hangsúlyozni a kompetenciáinkat, miközben szimpatikusak és rokonszenvesek leszünk" - magyarázta Jieun Pai, a University College London üzleti iskolájának adjunktusa. A kutatás négy különálló vizsgálatból állt, az első az önéletrajzra összpontosított. A csapat két fiktív önéletrajzot készített, amelyek mindenben megegyeztek, kivéve, hogy az egyikben volt humoros megjegyzés, míg a másikban nem.
A két önéletrajzot 345 vállalatnak küldték el, és háromszor annyi válasz érkezett arra az önéletrajzra, amelyik a következő poént tartalmazta: "Minél több kávét tudnak adni, annál jobb eredményt fogok produkálni". Ez arra utal, hogy a humor hatékony eszköz lehet a munkáltatók figyelmének felkeltésére a zsúfolt munkaerőpiacon.
A kutatás következő része az állásinterjúkra összpontosított. Önkénteseket kértek fel arra, hogy adják ki magukat étteremvezetőnek, aki cukrászmestert keres, és az interjúk átiratát értékelték ki. Az egyikben ismét volt néhány humoros megjegyzés, míg a másikban egyszerűen csak a jelölt tapasztalatait foglalták össze. A humoros jelöltet szimpatikusabbnak és hozzáértőbbnek látták, és az értékelők nagyobb valószínűséggel ajánlottak munkát ezeknek a kitalált személynek. Ez nem azt jelenti, hogy minden adandó alkalommal viccelődni kell - ez nagyon gyorsan unalmas lehet. De akár egyetlen vicces megjegyzés is előnyt jelenthet.
A tanulmány ezután a Shark Tank című üzleti tévéműsor fiatal vállalkozóinak ötletét és a befektetési ajánlatok tendenciáit vizsgálta a humor szempontjából. A kutatók csak a műsor első négy évadának férfi vállalkozóira - összesen 154 pályázatra - összpontosítva azt találták, hogy a tréfálkozás jelentősen nagyobb valószínűséggel vezetett befektetéshez.
A tanulmány utolsó részében a saját képességeinkkel felvágós viccek és megjegyzések, valamint a más típusú humor közötti különbséget vizsgálták az interjúk során. Arra jutottak, hogy az előbbivel hatásosabban emlékezetesebbé tehetjük magunkat. A kutatók ugyanakkor elismerik, hogy a recept nem általános, hiszen rengeteg minden függ az adott szituációtól és a kivitelezéstől. Egyrészt nem mindegyik területhez illenek az ilyen megjegyzések, másrészt pedig a humorérzék nagyon is szubjektív.