Az amerikai pszichológiatudományi társaság folyóirata, a Psychological Science közölte azokat a kutatási eredményeket, amelyek bemutatják, hogy mi vezethet (legalábbis részben) olyan érzéshez, hogy az ember elveszíti az élete feletti uralmat.
„Hat tanulmány is megállapította, hogy a gazdasági bizonytalanság fizikai fájdalmat okoz, csökkenti a fájdalommal szembeni toleranciát, és előrevetíti a fájdalomcsillapítók túlzott fogyasztását” – magyarázta Eileen Chou, a University of Virginia kutatásvezetője.
Chou és kollégái Bidhan Parmar (University of Virginia) és Adam Galinsky (Columbia University) két együtt előforduló trendet figyelt meg: a növekvő gazdasági bizonytalanságét és a testi fájdalom miatt növekvő panaszokét.
A kezdeti eredmények alátámasztották e feltételezett kapcsolatot. Az adatok egy 2008-ban vizsgált nagylétszámú (33 720 fős) változatos fogyasztói panelből származtak. Kiderült, hogy azokban a háztartásokban, ahol a felnőttek munkanélküliek voltak, 20 százalékkal több fájdalomcsillapító fogyott, azokhoz képest, amelyekben legalább egy felnőtt dolgozott. Egy 187 résztvevős online tanulmány pedig kimutatta, hogy a gazdasági bizonytalanság két formája – a saját munkanélküliség és az állami szintű bizonytalanság – korrelált a résztvevők által tapasztalt fájdalommal, amelyet egy 4 fokú fájdalomskálán mértek.
Egy másik online tanulmány résztvevői egy olyan időszakra emlékeztek vissza, amikor anyagi instabilitásban éltek, s majdnem kétszer annyi fizikai fájdalomról számoltak be, mint azok a résztvevők, akik egy gazdaságilag stabil időszakra tekintettek vissza. Ez az eredmény azok után is megmaradt, hogy a kutatók egyéb tényezőket – például az életkort, a foglalkoztatási helyzetet, és a negatív érzelmeket – is figyelembe vettek.
Egy laboratóriumi kutatás feltárta, hogy a gazdasági bizonytalanság összefügghet a fájdalom tolerálásának fokával. Hallgatókat arra kértek, hogy képzeljék bele magukat egy bizonytalan munkaerőpiaci helyzetbe. Ennek hatására csökkent a fájdalomtűrési képességük, amit úgy mértek, hogy meddig tudták kényelmesen egy vödör jeges vízben tartani a kezüket. Azoknál a hallgatóknál, akiket arra kértek, hogy stabil munkaerőpiacot képzeljenek el, nem mutatott változást a fájdalomtűrés.
A társadalmi jelenségek, a pszichológiai folyamatok és a fizikai tapasztalatok kapcsolatának megvilágítása fontos betekintést enged az összefüggésekbe a kutatók és a döntéshozók számára egyaránt. A kutatók szerint ugyanis azáltal, hogy a fizikai fájdalom a gazdasági bizonytalanságban és az érintett személy élete feletti uralom elvesztésének érzésében gyökerezik, a jelenlegi eredmények reményt adnak rá, hogy röviden megszakíthatók legyenek az anyagi bizonytalanságból kiinduló lefelé tartó spirálok, illetve a jól lét és fájdalommentesség tapasztalatával megerősített új, pozitív ciklusok indulhassanak el.
Forrás: News Medical