Globális fenyegetéssé válhat a vízválság

Március 22. a Víz Világnapja, melynek zászlajára 2024-ben a „Víz a békéért” felirat került. Nem véletlenül: a víz békét teremthet, de feszültséget is kelthet országok és közösségek között.

A helyi konfliktusok, az éghajlatváltozás és a szegénység hatalmas humanitárius válságokhoz vezet, milliókat veszélyeztetve. Magyarország ugyan vízben gazdag területnek számít, ennek ellenére – vagy talán pont ezért – figyelnünk kell vizeinkre. Világszerte számos országban katasztrofális helyzet alakult ki az éghajlatváltozás következményeként. Az UNICEF felhívást tett közzé a gyermekek helyzetéről az érintett területeken. Ugyanis nem csak az éhínség és a körülmények, hanem a vízhiány is hozzájárul a válságokhoz.

A tiszta víz és a higiénia ugyanolyan fontos az éhínséggel és élelmiszer-ellátási bizonytalansággal küzdő gyermekek és családok számára. Az ihatatlan víz hasmenést okozhat, ami megakadályozhatja, hogy a gyerekek hozzájussanak a túléléshez szükséges tápanyagokhoz, így végül alultápláltsághoz vezethet. A fejlődő országok lakossága körében olyan, főként ivóvízzel terjedő betegségek szedik áldozataikat, mint a kolera és a hastífusz.

Világszerte számos országban katasztrofális helyzet alakult ki az éghajlatváltozás következményeként. Fotó: Getty Images
Világszerte számos országban katasztrofális helyzet alakult ki az éghajlatváltozás következményeként. Fotó: Getty Images

Az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események, például az aszályok és az árvizek kimeríthetik vagy szennyezhetik a vízkészleteket. Világszerte több mint 1,42 milliárd ember, köztük 450 millió gyermek él olyan területeken, ahol erősen szennyezett a víz, vagyis fogyasztásra alkalmatlan. A konfliktusok megterhelik az élelmiszer- és vízellátást, valamint az egészségügyi rendszereket. Gyakori, hogy az iható víztől való függőséget szándékosan használták ki fegyveres konfliktusok során, miközben a vízkészleteket és az ivóvíz szállításához szükséges rendszereket közvetlen támadás éri.

A víz szerepe az emberi testben létfontosságú. A szomjazással szemben alacsony a tűrőképességünk, hiszen míg éhezni több héten keresztül képesek vagyunk, a szomjazás már néhány nap eltelte után halálhoz vezet. A felnőtt emberek napi vízigénye a körülményektől függően 2,5 -3 liter. Gyermekek számára a napi vízigényből az itallal bevihető mennyiség 3-10 éves korig 1 liter. Az ajánlások kapcsán érdemes figyelembe venni minden szempontot is, így például a munkavégzést, fizikai állapotot. A víz élettani szerepe rendkívül sokrétű szervezetünkben. Biztosítja a vérkeringés megfelelő működését, szabályozza a vérnyomást, lehetővé teszi a tápanyagok oldását, felszívódását és még számos biológiai funkciónkat támogatja. Kiemelkedően magas, kilencven százalék fölötti víztartalom található a gerincvelőben, az agyban és a szemben, de számos más szerv és szövet is hetven százalék feletti víztartalommal rendelkezik.

A Földön lévő víz csupán 0,003-a használható fel ivóvízként Fotó: Getty Images
A Földön lévő víz csupán 0,003-a használható fel ivóvízként Fotó: Getty Images

Bolygónk vízkészletei a környezeti hatások nyomán drasztikusan apadnak. A Földön lévő víz mennyiségét 1,4 milliárd köbkilométerre becsülik, melynek mindösszesen 0,003%-a használható fel ivóvízként, mezőgazdasági és ipari célokra, valamint a higiéniai szükségletek kielégítésére. Amennyiben a népesség a mostani ütemben növekszik tovább, kutatások szerint 2030-ra nem biztos, hogy lesz elegendő víz az emberiség fenntartásához, a korlátlan élelmiszer igények kielégítéséhez. Sokszor megfeledkezünk arról, hogy emberiség a Föld csodálatosan bonyolult rendszerének a része, ezért tetteinknek súlya és nagyon komoly következménye van, mely kihatással van más emberek életére, egészségére. A Víz Világnapja alkalmas lehet megállásra, gondolkodásra azzal kapcsolatban, hogy közvetlen környezetünkben, vállalkozásunkban mit tehetünk mi magunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.