Természetes, ha életed során időnként csökken a motivációd. Ez különösen gyakori traumatikus életesemények – például egy családtag halála vagy megbetegedése, válás vagy pénzügyi nehézségek –, illetve saját egészségi probléma (úgymint az ADHD) esetén. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet motiválatlanság, de általában a depresszió is együtt jár a motiváció tartós hiányával – amikor legszívesebben egész nap ki sem kelnél az ágyból, mert úgy érzed, teljesen felesleges bármibe belekezdened.
Mutatjuk, miket érdemes kipróbálnod
A tartós motiválatlanság egyfajta ördögi kört is jelent, ugyanis súlyosbíthatja a depresszió egyéb tüneteit, így pedig tovább erősödhet a motivációhiány. Amíg viszont még nem annyira súlyos a helyzet, érdemes kipróbálni néhány „túlélőstratégiát”, amivel egy kicsit visszacsempészheted a mindennapjaidba a motiváltság érzését. Nézzük, a Healthline gyűjtése szerint mivel érdemes próbálkozni.
A részleteket tartalmazó galéria megnyitásához kattints az alábbi képre!
Mikor kell szakemberhez fordulni?
Ha motiválatlanságod már komolyan rontja az életminőségedet, és a fenti stratégiák bevetése ellenére sem javul a hangulatod, akkor a legjobb, ha szakorvoshoz fordulsz. De akkor is keress fel egy szakembert, ha már szedsz antidepresszánst, de néhány hónap elteltével sem érzed a javulást. A legjobb eredményeket egyébként úgy érheted el, ha a gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápián is részt veszel a depresszió leküzdése érdekében.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images