A szülők hozzáállása nagymértékben befolyásolja az érettségiző gyerekek szorongásszintjét – figyelmeztetett Mészáros Petra pszichológus az RTL Reggeli című műsorában. A szakértő szerint a mai fiatalok egyébként is szorongóbbak, mint a korábbi generációk, és a szakemberhez forduló serdülők többsége már sokszor testi tüneteket is produkálhat.
A teljesítmény egyenlő a gyerek értékével?
„Sajnos össze tudják mosni a gyerekek az iskolai teljesítményt azzal, hogy ők milyenek, hogy szerethetőek-e, értékesek-e. Az iskolai jegyeket egyszerűen egy szinte teszik azzal, hogy ők jó emberek-e vagy sikeresek-e” – fogalmazott a pszichológus, aki szerint egyébként ennek a hozzáállásnak a kialakulásban a szülők és az iskolarendszer is szerepet játszik.
Mivel segíthetik a szülők a gyerekeket?
Ebben az időszakban a szakértő szerint nagyon nagy empátiával kell fordulni a diákok felé. Már a vizsgák előtt is nagyon fontos, hogy a szülők tudatosítsák gyermekükben, hogy büszkék rá. De hasznos lehet továbbá, hogy az érettségire készülő tanulók elsajátítanak néhány légzőgyakorlatot, amellyel meg tudják magukat nyugtatni.
A nagymértékű terhelés és a tartósan fennálló stressz előbb-utóbb fizikai, lelki és mentális kimerültséghez vezet. Ezt nevezzünk burnout-szindrómának, vagyis kiégésnek, amely a teljesítőképesség csökkenésével és a motiváció elvesztésével jár együtt. Az egyik legijesztőbb ezzel kapcsolatban azonban talán az, hogy közel sem csupán a munkavállalókat érintheti.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images