Bár elsőre furcsa lehet ezt hallani, Seth J. Gillihan, a Cognitive Behavioral Therapy Made Simple (Kognitív viselkedésterápia egyszerűen) című könyv szerzője szerint az emberek gyakran hiszik azt, hogy az aggodalom valójában jó dolog. A szerző szerint sokan úgy gondolják, hogy az aggódás motivál, segít a problémák megoldásában, megvéd a kellemetlen meglepetésektől, és kifejezhetik vele, hogy valamit vagy valakit fontosnak tartanak. Csakhogy ez sok esetben egyáltalán nem igaz.
Ugyanakkor az aggódást még akkor is nehéz abbahagyni, ha rájövünk, hogy valóban nincs semmi értelme. Nem szeretünk bizonytalanságban élni, amikor valamilyen ijesztő esemény lehetőségével nézünk szembe, legyen az akár félelem egy komoly betegségtől vagy egy szerettünk elvesztésétől.
Sokszor érezzük, hogy ha végiggondolunk minden lehetséges forgatókönyvet, akkor ez segít felkészülni a várható eseményekre, és azt az érzést kelti bennünk, hogy teszünk is valamit ahelyett, hogy csak "mozdulatlanul" várnánk, hogy mi fog történni. Ráadásul minden alkalom, amikor kiderül, hogy feleslegesen aggódtunk, mert semmi rossz nem történt, csak ráerősít a szokásra, mivel agyunk összeköti az aggodalom és a megelőzés, illetve védelem érzését.
Hogyan aggódhatunk kevesebbet?
Az egyik fontos lépés, hogy vegyük észre, amikor csináljuk, mert ilyenkor tudjuk tudatosan kontrollálni is. Emellett próbáljuk nyugtatni az idegrendszerünket , például meditációval, sporttal, zenehallgatással. Éljünk a pillanatnak - az aggodalmat mindig valamilyen jövőbeli gerjeszti. Ha megpróbálunk jobban a mának élni és napi teendőinkre fókuszálni, akkor aggódni is kevesebbet fogunk. Emellett próbáljunk meg szembenézni a félelmeinkkel, és aggódás helyett fogadjuk el, hogy igenis van esély rá, hogy a dolgok rosszul alakulnak! Fogadjuk el, hogy az életben számos dolog van, amelyet egyszerűen nem tudunk befolyásolni! Persze, nem fogunk örökre megszabadulni minden aggodalmunktól - de azért sokkal könnyebb lesz az életünk.
Forrás: webmd.com