Stresszelünk a reggeli készülődésen, az induláson, aztán azon, hogy elkésünk a forgalom miatt. A munkahelyünkön nyugtalanítanak az asztalunkon halmozódó papírok, a délelőtti értekezlet, a délutáni pluszfeladat. Hogy nem érünk oda a gyerekekért, hogy nem lesz kész a vacsora, hogy hisztibe torkollik a leckeírás vagy az altatás. Elég sok tehát a feszültség a hétköznapjainkban. De mégis, mikor vagyunk a legstresszesebbek? A The Healthy egy közelmúltban végzett kutatás eredményeit közölte.
A nemrégiben 2000 felnőtt megkérdezésével készült felmérés szerint a legstresszesebb időpont a reggel 7:23, méghozzá a tartós reggeli stresszhatások miatt. A nap legstresszesebb időpontját tekintve azonban van némi ingadozás a nemek szerint. A nők jellemzően valamivel korábban találkoznak a nap első stresszes eseményével – a férfiaknál ez csak 8:43-kor várható.
De mégis miért a reggel a nap legstresszesebb időszaka?
A legtöbb embernél azért, mert a nap kezdetén nagyon sok a dolgunk, sok kisebb-nagyobb teendőt kell beiktatni, elintézni, viszont kevés időnk van rá. Ahogy már fent is említettük, a készülődéstől az irodába vezető úton torlódó forgalomig nagyon sok minden okozhat szorongást. De akár az is aggaszthat sokakat, hogy a gyerekeknek sikerül-e időben beérni az óvodába, iskolába (és ha nem, arra mi lesz a reakció a pedagógusok részéről).
Egy másik állandó küzdelem, ami a reggelt a nap legstresszesebb időszakává teheti, az a túl sokszor megnyomott szundi gomb, illetve az, hogy túl későn kelünk fel. Emellett a további reggeli stresszfaktorok közé tartozik, hogy valamit ráöntünk a ruhánkra, véletlenül összetörünk egy bögrét vagy egy tányért, a nagy sietségben megégetjük a szánkat a reggelivel vagy a kávéval, esetleg nem találunk parkolóhelyet.
Bár az adott helyzetben a feszültség annyira maga alá gyűrhet minket, hogy úgy érezhetjük, nem tudunk megnyugodni, érdemes megtanulni, hogyan kezeljük higgadtan a konfliktushelyzeteket, és tudatosan alkalmazni néhány stresszkezelő technikát.