A magyar dolgozók 34 százalékát másodállásra kényszerítik a növekvő megélhetési költségek – derül ki a piacvezető munkaerő-toborzó, a Randstad felméréséből. A Magyarországon mért érték 9 százalékponttal magasabb, mint a kutatásban vizsgált 34 ország átlaga – hangzott el az RTL Klub Híradójában. Van, ahol kevesebben kényszerülnek kiegészítő munkára, mint Magyarországon: Ausztriában a munkavállalók 11, a cseheknél 26, a lengyeleknél pedig 31 százaléka szorul másodállásra a kutatás szerint.
Hónapról hónapra rosszabbul élünk
A magyarok főleg a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban találnak maguknak plusz munkát. Ilyenek például az idénymunkák – mondta el a Híradónak Nógrádi József, a Trenkwalder Magyarország kereskedelmi igazgatója. Hozzátette: erre most a tavasz beálltával van lehetőség. "Felmérésünk szerint a fizikai munkavállalók 45 százaléka idén még nem feltétlen kapott plusz béremelést, ami azt jelenti, hogy ők abszolút ki vannak szolgáltatva, és keresik a kitörési pontokat" – mutatott rá a szakember.
A KSH legutolsó adatai szerint februárban már majdnem 8 százalékkal kevesebbet ért az átlagfizetés a boltokban, mint egy évvel korábban. A reálkereset tavaly szeptember óta csökken Magyarországon. Hornyák József, a Portfolio.hu makroelemzője szerint a 20 százalék fölötti inflációval nem tudtak lépést tartani a keresetek, így hónapról hónapra folyamatosan romlik a dolgozók életszínvonala Magyarországon.