Leépíti agyunkat a stressz

A stressz az Alzheimer-kór esetében is tapasztalható neuropatológiai változásokat válthat ki - állapították meg a müncheni Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói, akik szerint a stresszhormonok fokozott felszabadulása memóriavesztést eredményez.

Az idegsejtekben kialakuló fehérjelerakódás az Alzheimer-kór egyik jellegzetessége: a tau fehérje hiperfoszforilációja következtében a sejtekben lévő fehérjék csomókban gyűlnek fel. Ennek következtében az idegsejtek elhalnak, különösen a hippokampuszban, a tanulásért és emlékezésért felelős agyi területen, valamint a magasabb kognitív funkciókért felelős prefrontális kéregben.

Az Alzheimer-kóros esetek kevesebb, mint 10 százaléka genetikai alapú. A többi eset kialakulásáért felelős tényezőket javarészt nem ismerjük. A Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói epidemiológiai kutatások elemzésével azt feltételezik, hogy a stressz lehet az Alzheimer egyik kiváltó tényezője.

A kutatók kimutatták, hogy a stressz, és a stresszes események során felszabaduló hormonok felgyorsíthatják az Alzheimer-kórra jellemző biokémiai és viselkedési patológia fejlődését. A kísérleti patkányok hippokampuszában és prefrontális kérgében a tau fehérje fokozott hiperfoszforilációját mutatták ki, miután egy hónapon keresztül napi egy óra stressznek tették ki az állatokat. A tau fehérjék ilyen változását tapasztaló patkányok a memóriavesztés jeleit is mutatták.

Osborne Almeida, az intézet munkatársa elmondta, a kutatás eredményei azt bizonyítják, hogy a stresszhormonok és a stressz olyan változásokat okoznak a tau fehérjében, mint amilyenek az Alzheimer-kór során következnek be. A stressz azonosítása az Alzheimer-kór egyik kiváltó tényezőjeként nagyszerű új kutatási lehetőségeket nyithat e súlyos betegség megelőzésében és késleltetésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra