Egész nap ágyban maradni néhány szakértő szerint egyszer-egyszer hozzájárulhat a mentális egészségünk fenntartásához – írja az IFLScience.
Túlbecsüljük az állandó pörgést
"Nézhetsz filmet, görgetheted a közösségi oldalakat, telefonálhatsz, olvashatsz, ehetsz, vagy bármi mást is csinálhatsz, amit akkor csinálnál, amikor amúgy is pihenéssel töltöd a napod" – mondja Robert Common pszichológus, aki szerint ezt gyakran alkalmazzák a stressz vagy a szorongás kezelésére. "Gyors tempójú világban élünk, ezért pozitív dolog néha visszalépni, kapcsolatba kerülni önmagunkkal és újratölteni egy kis mentális és fizikai energiát" – fogalmazott a szakember. Állítja: egy ágyban töltött nap nem csak a test pihenése, bár ez kétségtelenül fontos. Az elegendő pihenés elengedhetetlen a jó mentális egészséghez, az ágynyugalom pedig lehetőséget nyújt a mentális regenerálódásra is. Ehhez nem szükséges egy egész nap, az is elég lehet, ha mindössze néhány órát ágyban töltesz.
Ez a tevékenység
leginkább a Z generáció és a nők körében népszerű, akik manapság amúgy is sokkal
stresszesebbek, mint bárki más – legalábbis ezt vallja Jeffrey
Gardere klinikai pszichológus, a Touro University professzora. Nicole Hollingshead pszichológus, az Ohio State University adjunktusa szerint az új
irány azért is követhető, mert a társadalmunk hajlamos túl nagy hangsúlyt
fektetni és dicsőíteni az állandó elfoglaltságot vagy produktivitást.
Ha rászánod magad, először is bizonyosodj meg arról, hogy nem áll-e a háttérben valami betegség. Ha ugyanis depresszióval küzdesz, nem feltétlenül jó ötlet az egész napos ágyban lét. Emellett állhatnak fizikai betegségek – pajzsmirigy- vagy egyéb hormonális problémák – is annak hátterében, hogy nem akarsz felkelni az ágyból. Magától értetődik, hogy a semmittevés nem túl jó stratégia ezeknek az élettani problémáknak a kezelésére, sőt, még ronthat is a helyzeten. A hosszan tartó mozgáshiánynak ugyanis köztudottan káros hatásai vannak a szervezetre.