Világszerte a felnőttek több mint fele magányosnak érzi magát a Meta-Gallup 2023. októberi felmérésének eredményei szerint – hívja fel a figyelmet a Qubit.
A magány nem feltétlenül jelent izolációt
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a magányosságot olyan fájdalomként definiálja, amelyet akkor érzünk, amikor társas kapcsolataink nem elégítik ki az igényeinket. Ehhez képest a szociális izolációt egy olyan állapotként írja le, amikor kevés társas kapcsolatunk van, ez pedig hozzájárulhat a magányosság érzéséhez. A szervezet szerint mindkét jelenség tömeges az idősek körében.
A szakemberek sokáig úgy vélték, hogy a magányosság leginkább az idős generációt érinti, de a Meta-Gallup felmérése erre rácáfol: a 19–29 évesek körében 57 százalékkal a legnagyobb a magukat (enyhén vagy nagyon) magányosnak tekintők száma, ami a 65 év felettiek körében jelentősen alacsonyabb, 42 százalék.
Egyes szakemberek szerint a magányosság önmagát erősítheti, és idővel súlyosbodhat. „Majdnem olyan, mint egy önbeteljesítő jóslat” – mondta a Nature-nek Laetitia Mwilambwe-Tshilobo neurobiológus, a Princeton Egyetem kutatója. „Ha úgy gondolod, hogy magányos vagy, negatívabban éled meg és értelmezed a társas viszonyaidat. Ez pedig azt okozhatja, hogy egyre jobban eltávolodsz az emberektől” – tette hozzá.