A boldogsághoz vezető út egyik titka, hogy figyelmen kívül kell hagyni a végtelen folyamban érkező e-maileket, s időnként le kell kapcsolni az alkalmazásokat – figyelmeztetnek pszichológusok, mert az állandó frissítések és értesítések komoly stresszt okoznak.
Az állandó elérhetőség és rendelkezésre állás technikai megteremtése egy olyan íratlan szervezeti etikettet hoz létre, amely az emberekben olyan érzést kel, hogy a munkaidejüknek soha sincs vége. Emiatt sohasem képesek kikapcsolni. Az ebben a közegben létrejövő szokások és viselkedési minták kifejezetten negatív hatással vannak a benne élők érzelmi jólétére.
A jelentést a londoni székhelyű Future Work Centre adta ki, amely pszichológiai kutatásokat folytat az alkalmazottak munkahelyi tapasztalatairól. Az e-mail a tapasztalatok szerint igazi kétélű kard, hiszen amennyire hasznos kommunikációs eszköz, olyan erős forrásává is válhat a stressznek.
A vizsgálat során csaknem 2000 munkavállalót kérdeztek meg számos iparágban az Egyesült Királyságban az e-mailezés előnyeiről és hátrányairól. Azt találták, hogy a két legnagyobb stresszforrás az e-mail alkalmazások egész nap bekapcsolva hagyása, illetve a levelek kora reggeli és késő est ellenőrzése.
A tanulmányban e-mail nyomásnak nevezett jelenség negatív hatással van az otthoni életre, ami viszont visszahat a munkahelyi teljesítményre.
Dr. Richard MacKinnon, a tanulmány vezető szerzője, a következőt mondta erről a The Telegraph-nak: „Még azok az emberek is beszámoltak a nyomásról, akik a leghasznosabb munkaeszközüknek nevezték az e-mailt. Csakhogy a szokások, amelyeket kifejlesztettünk, az érzelmi reakciók, amelyeket az elektronikus levelek keltenek, illetve az e-mailezés körüli íratlan szervezeti etikett összességükben a stressz mérgező forrásává válnak, ami negatívan befolyásolja a termelékenységet és jólétét.”
A e-mail nyomás a fiatalok körében volt a legmagasabb, és folyamatosan csökken az életkor szerint, hangzott el a megállapításait a Brit Pszichológiai Társaság foglalkoztatási szakosztályának éves konferenciáján. Azokat érinti leginkább ez a hatás, akik IT, marketing, PR, internetes és média területen dolgoznak. Ebben a csoportban az érintettek több mint 30 százaléka naponta legalább 50 levelet kap, és több mint a 65 százalék állítja be úgy az eszközeit, hogy az éjjel-nappal frissítse a levelezést .
A kutatók arra vennék rá a felhasználókat, hogy ellenőrizzék az e-mailjeiket, ahelyett, hogy azok uralkodnának rajtuk. A szerzők szerint lehet, hogy érdemes akkor elindítani az e-mail alkalmazást, ha használni kívánják, és időnként bezárni, ha nem akarnak a bejövő levelekkel foglalkozni.
Forrás: The Telegraph