Mutatjuk, a Healthline gyűjtése szerint mely táplálékkiegészítők a leghatékonyabbak az állandó feszültség ellen.
Rhodiola rosea
A rhodiola rosea vagy más néven aranygyökér Oroszország és Ázsia hegyvidékein őshonos, és 140 aktív összetevőt tartalmaz. Ismert adaptogén, fokozza a pszichés és fizikai stresszel szembeni ellenálló képességet. Vizsgálatok szerint napi 400-500 milligramm szedése már az első három nap után csökkenti a fáradtságot, az idegességet és a kimerültséget.
A stressz az élet velejárója, amely kis mértékben akár még jót is tehet, hiszen élénkíti az agy vérkeringését és segíthet egy adott problémára koncentrálni. Ha azonban krónikussá válik, egészen súlyos egészségügyi következményei lehetnek.
Melatonin
A melatonin a tobozmirigy által termelt természetes hormon, amely az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza. A hormon szintje este, a sötétben növekszik, hogy elősegítse az alvást, és reggel, a világosban csökken, hogy éberek maradjunk. Egy 19 kutatás eredményeit összegző tanulmány szerint a vizsgált elsődleges alvászavarokban szenvedők esetében – olyan állapotok, amelyek nem függnek össze más betegséggel – a melatonin, jelentősen redukálta az elalváshoz szükséges időt, az alvással töltött időt pedig növelte, és javította az alvásminőséget is. Szakemberek szerint kezdetben a legkisebb, 0,3 mg-os dózist célszerű szedni, amit igény szerint később lehet növelni.
Glicin
A glicin egy aminosav, amit a test fehérjeképzésre használ. Tanulmányok szerint, mivel nyugtató hatást fejt ki az agyra, és csökkenti a testhőmérsékletet, elősegítheti a minőségi pihenést, ezáltal pedig fokozhatja a szervezet stressztűrő képességét. Egy kutatás során 15 alvászavarral küzdő embert vizsgáltak, akiknek lefekvés előtt 3 gramm glicint kellett elfogyasztaniuk – az alanyok másnap arról számoltak be, hogy sokkal éberebbnek érzik magukat, mint ugyanennyi placebótól. Napi 3 grammnyi mennyiség biztonságosan szedhető, nem jár mellékhatásokkal.
Ashwagandha
Az ashwagandha – amelyet itthon álombogyóként is ismernek – egy indiai gyógynövény, régóta használják az ayurvédában, az egyik legősibb egészségtudományi rendszerben is. A rhodiola roseához hasonlóan növeli a szervezet fizikai és pszichés stresszel szembeni ellenálló képességét, ezenkívül a placebóval összehasonlítva jobban enyhíti az idegesség, depresszió tüneteit. Bizonyos vizsgálatok a kortizol reggeli szintjének 23 százalékos csökkenésével is összefüggésbe hozták a szedését.
L-theanine
Az L-theanine egy aminosav, amely legnagyobb mennyiségben a zöldtea-levelekben található meg. Anélkül segíti elő a nyugodt pihenést, és csökkenti a stresszt, hogy szedatív hatást fejtene ki a szervezetre. Egy tanulmányból, amely 21 kutatás eredményeit összegezte, az derült ki, hogy a zöld tea fogyasztása enyhíti a szorongást, javítja a memóriát és a koncentrációt.
B-vitaminok
A B-vitaminok a többi között hozzájárulnak az emésztőrendszer, illetve a szív- és érrendszer egészségéhez, de az agyműködést is serkentik. Kutatások szerint ráadásul javíthatják a hangulatot és enyhíthetik a stressz tüneteit azáltal, hogy vagy csökkentik, vagy megtartják a homocisztein – egy aminosav, mely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik – szintjét. Vigyázzunk azonban, mennyit szedünk belőlük, a túl nagy dózis veszélyes is lehet.