Hiába örülünk az első melegebb napoknak, a szervezetünk mintha ilyenkor még egy kicsit téli álmot aludna – hangzott el az RTL Fókusz című műsorának egyik riportjában. Dusa Fanny dietetikus szerint ilyenkor a frontok nagyot váltanak, ezt pedig több okból is fokozottabban megérezzünk.
Ezek a tavaszi fáradtság okai
„Van egy tavaszi napforduló, nagyobb a napsütéses órák száma, a D-vitamin-szint ilyenkor már általában lent van, ásványianyag-szint lent van, kevésbé mozogtunk az elmúlt hetekben” – sorolta a tél végi, tavasz eleji kimerültség kiváltóit a szakember. A jelenség egyébként bárkit érinthet – legyen szó akár fiatalról, akár idősről –, a tünetek azonban akár komolyabb betegségekre – például súlyos vitaminhiányra, pajzsmirigyproblémára, egyéb hormonális gondokra vagy depresszióra – is utalhat.
Így segíthetünk magunkon
Mint mondta, a szervezetünknek már az is nagy segítség, ha minden nap legalább fél órát a szabadban töltünk, így ugyanis könnyebben tud majd alkalmazkodni a változékony időjáráshoz. Emellett a megfelelő minőségű alvás biztosítására, a rendszeres testmozgásra, valamint a kiegyensúlyozott táplálkozásra és a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére is fokozottan ügyelnünk kell.
Egy fél-egy literes átlagos napi folyadékfogyasztással nem teszünk jót a rendszernek, fáradékonyabbnak is érezzük magunkat. Két és fél, három liter egy felnőtt embernek ilyenkor kell. Ebben beleszámít a víz, a tej és a leves is” – mutatott rá a szakértő.
Ha a fentiekre odafigyelünk, ám ennek ellenére is bágyadtak, rosszkedvűek vagyunk, akkor sem kell feltétlenül pánikba esni, hiszen az évszakok közötti átmenet sokaknál természetes hangulatváltozást is kivált. Ez az úgynevezett tél végi vagy tavaszi depresszió, amely valójában csak annyit jelent, hogy nehezen alkalmazkodunk a változásokhoz. Ha viszont hetekig szenvedünk bármilyen testi vagy lelki tünettől, akkor már javasolt felkeresni egy pszichológust.
Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan változik a hőmérséklet, és ezzel a szervezetünk nem tudja elég gyorsan felvenni a versenyt. A fáradtságot nem érdemes koffeinnel kompenzálni, sokkal hasznosabb a szervezet számára, ha megfelelően táplálkozunk.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images