Ha valaki feldühíti, próbálja meg kívülállóként, távolról szemlélni az eseményeket, más szóval megfigyelőként részt venni az eseményekben. A stresszes helyzetekben a távolságtartó szemlélődés segít ugyanis fékezni az indulatokat, és megérteni a helyzetet. A szakemberek ezt a stratégiát nevezik, "ön-távoltartásnak."
Az Ohio Állami Egyetem kutatói egy kísérlettel igazolták ezt az elméletet. Önkéntes diákok egy csoportját kérték arra, hogy amikor partnerük a kísérlet során feldühíti őket, próbálják meg távolról elemezni érzéseiket. Az eredmények szerint a diákok sokkal kevésbé dühödtek fel és kevesebbszer válaszoltak agresszíven, mint azok, akik nem alkalmazták a stratégiát.
"A titok az, hogy nem hagyjuk magunkat elmerülni a haragunkban, és helyette sokkal szélesebb nézőpontból vizsgáljuk a helyzetet" - magyarázta Dominik Mischkowsk, a kutatás vezetője. "Úgy kell látnunk magunkat az ilyen stresszes szituációkban, mint mondjuk egy légy tenné, amely a falon van." Az ugyanis, ha a saját sértettségünkre koncentrálunk, a legrosszabb, amit tehetünk. Ilyenkor a saját dühünk újabb agressziót szül. Ezért inkább próbáljunk meg felülkerekedni a saját sértettségünkön, és a másik nézőpontjából megvizsgálni a problémát. A tanulmány a oldalain jelenik meg.