A stresszlabdák hasznos eszközök, amelyek segíthetnek az átmeneti stressz és feszültség kezelésében. A puha tárgyak ismétlődő megszorítása és elengedése eltereli a figyelmet, így pedig elősegíti az ellazulást. Azonban nem feltétlenül segítenek minden helyzetben. Az alábbiakban – a Healthline cikke alapján – bemutatjuk, mit kell tudni a stresszlabdákról.
Bizonyított hatékonyság
A stresszlabdák hatékonysága egyénenként változó lehet, valamint jelentősen függ az adott helyzettől és a feszültség kiváltó okaitól is. Egyes tanulmányok például megállapították, hogy a stresszlabda használata csökkentette a dialízisben részesülő betegek stressz-szintjét. A vese- vagy húgycsőkövesség elleni lökéshullám-terápia (litotripszia) alatt használva pedig mérsékelte az érintettek fájdalomszintjét. Ismert továbbá, hogy a stresszlabdák a szorongás kezelésében is nagy segítséget jelenthetnek, amennyiben a probléma még nem súlyos.
A stresszlabda használatának előnyei
A stresszlabda egyik vitathatatlan előnye, hogy kicsi és hordozható, így bárhol és bármikor bevethető a feszültség levezetésére. A stresszcsökkentés mellett azonban egyéb pozitív hatásai is lehetnek.
- Az ismétlődő szorító és elengedő mozgás segít az ellazulásban, megnyugvásban.
- Javíthatja a koncentrációt, különösen a stresszes, szorongást okozó helyzetekben.
- A labda nyomkodása hatékonyan eltereli a figyelmet az idegességet és szorongást kiváltó gondolatokról, helyzetekről.
- A stresszlabdák rendszeres használata megerősíti a kéz és az alkar izmait. Ez az ízületi gyulladással küzdő és/vagy a fizikoterápián részt vevő személyeknek különösen hasznos lehet.
- A labda használata segít a jelenben maradni és az adott pillanatra koncentrálni, így mindfulness-gyakorlatnak is kiváló.
Nem mindenkinek segít
A számos előny mellett meg kell említeni azt is, hogy a stresszlabdák önmagukban nem csodaszerek, ennek megfelelően pedig megvannak a maguk határai. Ez azt jelenti, hogy nem képesek a stressz és a szorongás minden szintjét kezelni. Az alábbi esetekben például szinte biztos, hogy egy labda vásárlásánál komplexebb megoldási tervre van szükség:
- összetett stresszforrások – a több tényezőből táplálkozó munkahelyi stressz vagy a párkapcsolati problémák;
- súlyos szorongásos zavarok – például a generalizált szorongás vagy a pánikbetegség;
- krónikus stressz – az átfogó megoldást igénylő, régóta fennálló feszültség.
A hosszú távú, hatékony stresszkezeléshez a legtöbb esetben több módszer kombinálására van szükség. Ennek ugyan része lehet a stresszlabda használata, de érdemes törekedni a rendszeres testmozgás és az elegendő alvás beiktatására is. Szükség esetén pedig pszicho- vagy viselkedésterápiába, illetve stresszkezelő technikák elsajátításába is belevághatunk.