"Az elhízásjárvány kellős közepén vagyunk" - mondta el Dr. Carol A. Shively patológiaprofesszor, a tanulmány vezető szerzője. "A túlsúlyos emberekben sok felesleges zsír tárolódik a hasüregben, azonban ez a zsír másképp viselkedik, mint a máshol található zsírszövet. Ha túl sok van belőle, súlyosabb következményekkel járhat, mint a más tájakon elhelyezkedő zsír." A nyugati társadalmakban az elhízás közvetlen kapcsolatban áll a társadalmi-gazdasági státussal, mint ahogyan a szívbetegség is, vagyis a szegényebb emberek nem tudják ellensúlyozni a stressz hatásait, ezért alakul ki náluk a betegség.
A vizsgálatban nőstény majmokat tartottak zsírt és koleszterint tartalmazó, nyugati típusú étrenden, miközben csoportosan éltek együtt, így hierarchia alakult ki. Az alárendelt majmok gyakran váltak az agresszió célpontjává és nem vehettek részt a csoport irányításában, náluk nagyobb volt a hasüregi zsírszövet aránya is. Ennek oka a kutatók szerint a stresszhormonok termelődése.
Míg a nők és a nőstény majmok egyfajta védelmet élveznek a szívbetegséggel szemben, megfigyelték, hogy ez stressz és a hasüregi zsírlerakódás hatására megszűnik, ilyenkor a petefészkek hormontermelése is csökken és nő a koszorúér-betegség, a csontritkulás és a kognitív károsodások esélye is. A hormonszintek csökkenése nem mindig jár a menstruációs ciklus felborulásával, így a probléma gyakran rejtve marad. A kutatók az egészséges életmód alapjait hangsúlyozzák: táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, mozogjunk rendszeresen és tanuljuk meg kezelni a stresszt.
A tanulmány az Obesity folyóirat legfrissebb számában olvasható.
Forrás: Medipress hírszolgálat