A kettes típusú cukorbetegeknél fokozott a szívbetegségek és a keringési elégtelenség kialakulásának kockázata - hívják fel a figyelmet a tanulmány szerzői (azt, hogy egy adott személynél mekkora a szívbetegségek rizikója , a keringési rendszer funkciójának a mérésével szokták meghatározni). Más kutatások során egyébként már kimutatták, hogy ha kevesebb időt töltünk ülve, és többet sportolunk, akkor nemcsak a cukorbetegeknél, hanem mindenkinél csökken a szívbetegségek megjelenésének veszélye. "Ám a munkahelyeken a gyorsan fejlődő infotechnológia, a közlekedési eszközök hatékonysága és a szórakoztató elektronika fejlődése egyre kevesebb lehetőséget ad a spontán mozgásra, és egyre több olyan helyzetet teremt a hétköznapi életünkben, amikor ülve kell maradnunk" - áll az American Journal of Physiology-Heart and Circulatory Physiology című folyóiratban megjelent tanulmányban . A kutatást Frances Taylor, az Ausztrál Katolikus Egyetem testnevelési és sporttudományi doktorjelöltje vezette.
Taylor kutatócsoportja azt hasonlította össze, hogy kettes típusú, túlsúlyos cukorbeteg felnőttek véráramlása és véredényeinek tágulása miként változik rövid és gyakori, valamint hosszabb és ritkább edzésszakaszok alatt. Az első kísérletben az alanyok nyolc órán keresztül ültek, és közben nem tartottak testmozgás céljából szünetet. A második kísérletben az üldögélést 30 percenként szünettel szakították meg, amikor háromperces edzést végeztek (guggolást, lábemelést és lábujjhegyre emelkedést). A harmadik kísérletben minden órában hatperces edzésszünetet tartottak.
A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a megszakítás nélküli üldögéléshez képest mindkét edzésmódszer esetében javult a véredények működése - a legjelentősebben akkor, amikor az alanyok harmincpercenként végeztek rövidebb edzést. Ez a szakemberek szerint azt mutatja, hogy a testmozgás gyakorisága sokkal fontosabb, mint hogy mennyi ideig tart.
A véredények funkciója a kettes típusú cukorbetegség előrehaladásával romlik, ezért valószínű, hogy az ülés gyakori megszakítása javítja a lábak vérellátását - vélekedik Taylor kutatócsoportja. "A kutatási eredményeink bebizonyították, hogy a kettes típusú cukorbetegek keringési funkciójának javítására a gyakori, rövid szünetek hatásosabbak, mint a hosszú és ritkább szünetek" - vonták le a következtetést.