A tökmagot héjával vagy anélkül is lehet fogyasztani. Jó tudni, hogy ha a héjával esszük, akkor - azon kívül, hogy ropogósabb, és rostban gazdagabb lesz - a szívbetegség és az elhízás megelőzésében nagyobb segítséget nyújt. Az egészben fogyasztott magok 5.2 gramm rostot tartalmaznak, míg héj nélkül csupán 1.8 grammnyi van bennük.
A tökmagban mikrotápanyagok is vannak, amelyek a szívünk számára hasznosak: például a magnézium, ami jót tesz a csontrendszerünk és szívünk egészségének, és segít csökkenteni a vérnyomást is. Ha túl kevés magnéziumot viszünk be, akkor nő a kockázata a magasvérnyomás-betegség kialakulásának, a szívritmuszavarnak, a szívizom betegségeinek és a szívinfarktusnak.
A magnézium hiánya ugyanis izomgyengeséghez, akaratlan izom-összehúzódásokhoz (görcsökhöz) vezet. Már egy negyed bögre tökmagban is megtalálható a napi magnéziumszükségletünk 42 százaléka, ami azért fontos, mert magnéziumból sokunk nem fogyaszt eleget naponta. Kezelt szívbetegek azért is fogyasszanak több magnéziumot tartalmazó ételt, mert bizonyos kardiovaszkuláris gyógyszerek miatt is megcsappanhat a szervezet magnéziumraktára.
Pici mag, de tápanyagban erős
100 gramm tökmagban körülbelül 1 mg cink is van. A cink egy antioxidáns, ami a gyulladások elleni küzdelemben segít. A magokban található omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, szerepet játszanak a szív- és érrendszeri kockázatok mérséklésében, és segítenek megőrizni ereink rugalmasságát.
Tartalmaz ezen felül K-vitamint, aminek nagyon fontos szerepe van abban, hogy megakadályozza a vérlemezkék összetapadását - így fogyasztásával csökkenthető a vérrögök kialakulásának kockázata.
Még miért "tökjó"?
Triptofán nevű aminosavat is tartalmaz, ezért a tökmagfogyasztók esetenként jobb alvók lehetnek. Ezt a vegyület a szervezetünk szerotoninná alakítja; ez a neurotranszmitter pedig nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá és vidámabbá tehet minket. A tökmagban lévő B-vitaminok és egészséges zsírsavak ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy az idegrendszerünk kiegyensúlyozottabban működjön. A szintén a tökmagban lévő melatonin nélkülözhetetlen az alvás és ébrenlét szabályozásához, vagyis ahhoz, hogy könnyebben elaludjunk, kevesebbszer riadjunk fel.
Egyes kutatások a különböző rákfajták (mell- és a prosztatarák) megelőzésénél is említették a tökmagot. Sőt, azt is kimutatták, hogy a tökmagolaj segít a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésében, mivel egészségesebb, telítetlen zsírsavat tartalmaz.
Ne hagyjuk tehát kárba veszni a tökmagot, ha tökös ételt készítünk! Magában vagy levesben, de pirítva salátában is fogyaszthatjuk. Bátrabbak különböző turmixokba is keverhetik, joghurtokba is szórhatnak belőle. Ha pedig a müzliszeletek és energiaszeletek címkéjét böngésszük, ott is láthatjuk a felsorolásban a tökmagot.