Ételek, amelyekért hálás lesz a szívünk

A szívbetegségek megelőzésében fontos szerepe van a táplálkozásnak. Egyrészt az egészséges testsúly fenntartása miatt, másrészt a keringési rendszerre ártalmas élelmiszerek kerülésével, illetve az érvédő hatású élelmiszerek fogyasztásával. A zöld tea, a diófélék, az antioxidánsokban gazdag gyümölcsök hatásairól számos kutatás készült.

Zöld tea

Egy 2011-ben készült kutatás szerint a zöld tea kapcsolatba hozható a koleszterinszint enyhe csökkenésével. Márpedig a magas koleszterinszintről ismert, hogy a szívbetegségek és a stroke kialakulásának a legfőbb oka. A kutatásban ugyanakkor nem tudták pontosan meghatározni, hogy mennyi zöld teát kellene ahhoz inni, hogy érezhető egészségügyi hatása legyen.

2014-ben történt egy másik kutatás is , amiben azt vizsgálták, hogy miképpen hat a zöld tea a magas vérnyomásra. A kutatók végül azt a következtetést vonták le, hogy a zöld tea kapcsolatban áll a vérnyomás csökkenésével, de nem tudták megállapítani, hogy ez képes-e megelőzni a szívbetegségek kialakulását.

Ha minimalizálni szeretnénk a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, akkor az étrenddel érdemes kezdeni.
A szívbetegségek kialakulásának kockázata étrendünk által is csökkenthető. Fotó: Getty Images

Csonthéjasok

Mandula, mogyoró, földimogyoró, pekándió, pisztácia és dió - mind olyan csonthéjas, amely egészséges a szívnek. Ezekben a dió- és mogyorófélékben sok fehérje, rost, ásványi anyag, vitamin és antioxidáns van. A halakhoz hasonlóan a lenmagban és a dióban is rengeteg az omega-3 zsírsav. A csonthéjasok tehát olyan rágcsálni valók, amelyek kifejezetten egészségesek a szív- és érrendszer számára - kalóriatartalmuk miatt viszont mégis érdemes csínján bánni velük.

Máj

Az organikus húsok és a máj egyaránt igen gazdagok tápanyagokban. A máj különösen bővelkedik folsavban, vasban, krómban, rézben és cinkben, ami növeli a vér hemoglobinszintjét, egyben segít egészségesen tartani szívünket.

Zabpehely

Mivel a zabpehely gazdag oldódó rostokban, ezért képes csökkenteni a szívbetegségek kockázatát. 2008-ban végeztek egy kutatást , amiben arra a következtetésre jutottak, hogy a zabpehelyből készült élelmiszerek jelentősen csökkentik az LDL-koleszterin és a teljes koleszterin szintjét, és ennek semmilyen mellékhatása sincs.

Vörösbor (kis mennyiségben)

Több kutatásban megjegyezték már a vörösborban lévő antioxidánsok potenciálisan jótékony hatását. Azonban nem valószínű, hogy az antioxidánsok lehetséges jótékony hatásai erősebbek lennének az alkohol veszélyeinél! Egy újabb kutatásban azt javasolják, hogy ugyanezeket az antioxidánsokat használják fel az angioplasztikai folyamat során újonnan beültetett sztenteknél. Ez az a beavatkozás, amelynek során kitágítják az elzáródott vagy beszűkült érszakaszt, ezzel kezelik az érelmeszesedést. A kutatók most fejlesztenek egy új típusú sztentet , amely a vörösborhoz hasonló antioxidánsokat bocsájt ki a vérbe, hogy így segítse a sérült érszakasz gyógyulását, megelőzze a vérrögképződést és csökkentse a beavatkozás során előforduló gyulladás kockázatát.

Azt nyilván nem kell hangsúlyozni, hogy az alkoholfogyasztás összességében árt a szívünknek. Kifejezetten fontos, hogy szív- és érrendszerünk egészségesen tartása érdekében csak minimális mennyiségben vagy egyáltalán ne fogyasszunk alkoholt!

Spenót

Azzal is segíthetjük az egészséges szívritmus fenntartását, ha rendszeresen fogyasztunk gazdag magnéziumtartalmú ételeket. A spenót az egyik legjobb magnéziumforrás.

Paradicsom

Tovább olvasna? A szívbetegségek kockázata így is csökkenthető !

Sok olyan tápanyag van a paradicsomban, amely segít egészségesen tartani szívünket. Tele van rosttal, káliummal, C-vitaminnal, folsavval, kolinnal, és ezek mind nagyon jót tesznek a szívnek. Emellett a kálium jót tesz az izmoknak, a csontoknak, valamint hozzájárul a vesekövesség megelőzéséhez. A kutatók bebizonyították, hogy a káliumbevitel növelése párhuzamosan a sóbevitel csökkentésével a szívbetegségek megelőzését szolgáló legfontosabb étkezési változtatás.

Zöldségek és gyümölcsök

Az Amerikai Szív Társaság (AHA) azt ajánlja , együnk naponta legalább 8 adag zöldséget vagy gyümölcsöt. Ezeknek alacsony a zsír- és kalóriatartalmuk, de gazdagok rostban, ásványi anyagokban és vitaminokban. Ha aétrendükben egészséges arányban szerepelnek zöldségek és gyümölcsök, azzal rendben tarthatjuk testsúlyunkat és vérnyomásunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra