Így lehet védeni a szív- és érrendszert

Minden második halálozásért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Vajon tényleg így kell ennek lennie? Ha mindenki tudná, hogy a rizikófaktorok ismeretében mit tehet az egészségéért, talán változhatna ez a riasztó számadat.

A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezői

Kezdjük máris a száraz tényekkel, és csak aztán ismerkedjünk a módszerekkel, amelyek segíthetnek megőrizni szívünk egészségét. A szív- és érrendszert érintő betegségek szempontjából ugyanis két nagy csoportra érdemes bontani a legfontosabb rizikófaktorokat: vannak az úgynevezett biológiailag meghatározott és az életmóddal összefüggésben álló rizikók.

A biológiailag meghatározott rizikófaktorok közé tartozik például a magas vérnyomás , a diabétesz, a magas koleszterinszint és az elhízás, az életmóddal összefüggésben lévő kockázati tényezők pedig a dohányzás, az egészségtelen étrend, a túlzott alkoholfogyasztás és a mozgásszegény életmód. De hogyan iktathatjuk ki a rizikófaktorokat? Mutatjuk!

Tartsuk kordában vérnyomásunkat!

Mennyi az egészséges? Vérnyomás-kalkulátorunkat itt találja !

Általánosságban elmondható, hogy 140/90 Hgmm alá kell szorítani a vérnyomás értékét. Az orvos által felírt vérnyomáscsökkentő gyógyszert mindennap vegyük be, ne hagyjuk ki soha, és ne módosítsuk önkényesen az adagokat! Érdemes hozzátenni, hogy 20 Hgmm-es vérnyomáscsökkenés esetén akár 50 százalékkal csökkenhet a halálos kimenetelű szív- és érrendszeri megbetegedésének kockázata.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

20 Hgmm-es vérnyomáscsökkentés esetén akár 50%-kal csökkenhet a halálos kimenetelű szív- és érrendszeri megbetegedésének előfordulása!
Jó vérnyomásértékekkel megelőzhetők a halálos kimenetelű szívbetegedések. Forrás: 123rf

Ha valakinek az orvosa ennél alacsonyabb értéken ajánl, annak oka van (például cukorbetegség), tartsuk tehát magunkat ahhoz az értékhez. Emellett fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük háziorvosunkkal vércukrunk és vérzsírunk szintjét.

Koleszterinszint Megmondjuk, veszélyben van-e! Kattintson ide!

Mérsékeljük az alkoholfogyasztást és a dohányzást. Ez utóbbi a keringési betegségek egyik kiemelt jelentőségű kockázati tényezője, mivel az ereket kibélelő réteg működésének károsításával a dohányzás érelmeszesedéshez vezet. A cigarettázás következtében kevesebb oxigén jut a vérbe ráadásul, így a szívnek még jobban kell dolgoznia azért, hogy kellő mennyiségű oxigént juttasson el a sejtekhez. Megéri elnyomni a cigarettát: a szívroham kockázata a felére csökken már a leszokás után egy évvel.

Mennyi a testtömegindexe (BMI)?

Számolja ki ideális értékét, és tartsa ideális szinten testsúlyát! Ehhez az aktuális testtömeget kell elosztanunk a méterben mért testmagasság négyzetével. Ha elhízás áll fenn (tehát a BMI hányadosa magasabb 25-nél), a legfontosabb visszanyerni az egészséges testsúlyt, azaz ezt a számot lejjebb kell tornázni!

Szeretné tudni? Kiszámítjuk a BMI-jét egy pillanat alatt !

Ha testsúlyunkat sikerül 10 százalékkal mérsékelni, átlagosan 10-20 Hgmm-rel csökken a vérnyomásunk, továbbá 20-50 százalékkal az éhomi vércukorérték, 10 százalékkal a koleszterinszint és 30 százalékkal a trigliceridszint is.

Lépésenként előre

A rendszeres testmozgás jó hatással van az erekre, érfalakra, növeli azok feszességét, rugalmasságát. Elősegíti a plakkok eltávolítását, így csökken a magas koleszterinszint és az azzal összefüggő súlyos szövődmények veszélye is. Ezeket az előnyös hatásokat már napi fél óra intenzív, de nem túl megterhelő mozgással elérhetjük. Ne gondoljunk nagy dolgokra: ha mozgás vagy bármilyen tevékenység közben kicsit hevesebben ver a szívünk, magasabb a pulzusunk és szaporábban kell venni a levegőt, már megdolgoztattuk keringésünket.

Mi legyen az asztalon?

A kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, zsírban, cukorban és sóban szegény étrend csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Használjunk kevesebb zsiradékot, illetve inkább a növényi olajokért nyúljunk főzés közben. A sófogyasztás csökkentésével tehermentesítsük a szervezetet, só helyett jöhetnek inkább a zöld fűszerek.

Segítünk! Hasznos, ha tudja, hogy az említett kockázati tényezők miként befolyásolják konkrétan az Ön egészségét. A szív- és érrendszeri rizikó felmérhető oldalunkon !

+6 amerikai ajánlás

A Nurses' Health Study elnevezésű tanulmány szerint, amelynek során 20 évig követték a résztvevők egészségi állapotának alakulását, az egészséges életmód hat egyszerű előírásának betartásával jelentősen csökkenthető volna a nők körében a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása - olvasható a Medscape.com-on . És hogy melyek a betartandó ajánlások?

  1. Ne dohányozzunk!
  2. Tartsuk egészséges szinten (18,5 és 24,9 kg/m2 között) a testtömegindexünket!
  3. Hetente mozogjunk legalább 2,5 órát!
  4. Hetente ne nézzük 7 óránál tovább a televíziót!
  5. Étkezzünk egészségesen!
  6. Ne fogyasszunk többet napi egy pohár (0,1 - 15 g) alkoholnál!

A kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy a tudás megvan, már csak arra van szükség, hogy sikerüljön meggyőzni a fiatal felnőtteket: ne dohányozzanak, sportoljanak többet és mértékkel egyenek, igyanak. "Olyan világot kellene teremtenünk, ahol ezeknek az ajánlásoknak a betartása alapvetőnek számít" - tette hozzá dr. Donna K. Arnett, a birminghami University of Alabama munkatársa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.