"Meglepődtünk azon a kutatási eredményen, hogy még a rendkívül hosszan tartó szakaszokban végzett alacsony intenzitású testedzés sem tudja visszatartani a szívizmot a zsugorodástól" - mondta dr. Benjamin Levine, a UT Southwestern Orvosi Központ belgyógyász professzora és a Dallasban lévő Texasi Presbiter Egészségügyi Központ Sportorvosi és Környezet-egészségügyi Medicina Intézetének igazgatója. A kutatást összefoglaló tanulmányt az Amerikai Szív Társaság Circulation című folyóiratában publikálták március 29-én.
Amikor leülünk vagy felállunk, akkor a gravitáció folyamatosan a lábunk felé mozdítja a vérünket. A Föld gravitációs ereje elősegíti, hogy a szívünk fenn tudja tartani a megfelelő méretét és működését. Ha a gravitációs erő megszűnik, akkor a szívünk elkezd zsugorodni. Hogy jobban megértsék a hosszú távú súlytalanságnak és a testedzésnek szív felépítésére gyakorolt hatását, a kutatók két személy adatait vetették össze, az egyik Scott Kelly űrhajós, aki 2015-2016-ban egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, a másik pedig Benoît Lecomte hosszútávúszó volt, aki 2018-ban átúszta a Csendes-óceánt. Utóbbi azért volt releváns, mert ha vízbe merülünk, - különösen hason fekvő pozícióban, ahogy a hosszútávúszók is szoktak -, azzal tökéletesen tudjuk modellezni a súlytalanság állapotát, ugyanis a víz ellensúlyozza a gravitáció hatását.
A világűrben eltöltött 340 nap alatt Scott Kelly hetente hat napon tréningezett napi egy-két órát szobakerékpáron, futópadon és az izomzat ellenállását kiváltó gyakorlatokkal. Az űrhajósoknál kiemelt figyelmet fordítanak a testedzésre, mivel a vázizomzatuk is sorvad a súlytalanság állapotában.
Lecomte pedig több mint 2820 kilométert úszott le 159 nap alatt, naponta átlagosan hat órán keresztül. Az orvosok ellenőrizték Kelly és Lecomte egészségi állapotát és szívműködésének hatékonyságát a küldetés előtt, alatt és után. Az elemzések kimutatták, hogy mind Kelly és mind Lecomte vesztett a pumpálást végző bal kamrájának az izomtömegéből. A legszigorúbban elvégzett alacsony intenzitású edzés sem tudta ellensúlyozni ezt a hatást.
"A szív feltűnően érzékenyen reagál a gravitációra, illetve annak hiányára" - mondta Levine professzor. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy rövidebb űrutazások során a rövid, ismétlődő intenzív szakaszokkal megtört és erős intenzitású testedzéssel sikeresebben lehet megőrizni a szív egészségi állapotát.