A műbillentyűket az eredetit másolva tervezik; az egészséges szívbillentyű segítségével válik lehetővé, hogy a vér keringeni tudjon a szervezetben. Azonban jó néhány esetben fordul elő szivárgás a műbillentyűk mellett, ezért a mérnökök folyamatos munkával javítják a terveket és tesztelnek. Először egyszerű szimulátorokat használnak, majd állatkísérleteket végeznek, mielőtt emberi tesztalanyokat alkalmaznának - ez egy fáradságos és drága folyamat. Most az Massachusetts Institute of Technology (MIT) és más egyetemek mérnökei közös munkával kifejlesztettek egy bionikus " szívet ", ami valósághűbb modellt biztosít a műbillentyűk és más keringést segítő eszközök tesztelésére.
Ennek az eszköznek a belsejében egy valódi szív található, izomszövetét azonban egy mesterséges szívizomszövet robotikus mátrixával helyettesítik, ami egy buborékfóliára emlékeztet. A mesterséges izom a természetes szívizomszövet rostjainak a működését utánozza: amikor a kutatók távirányítással felfújják a buborékokat, a mesterséges szövet elemei úgy préselik és csavarják a szívet, mint ahogy a valódi szerv ver és pumpálja a vért.
Ennek az új műszívnek - amelyet "biorobotikus hibrid szív" néven említenek - a segítségével a tervezők és a mérnökök sokkal gyorsabban és egyszerűbben tudják finomhangolni a tervezett eszközöket, ami jelentősen csökkentheti majd a kardiológiai fejlesztési költségeket.
"A keringéstámogató eszközök szabályozása fáradságos tesztek és állatkísérletek tömkelegét igényel" - mondja Ellen Roche, az MIT mechanikai mérnök adjunktusa. Szerinte azonban ez az új eszköz valósághűen reprezentálja, hogy mi zajlik egy igazi szívben, így kevesebb állatkísérletre lesz majd szükség és gyorsabban lehet fejleszteni."
A kutatók azt remélik, hogy a szövet további fejlesztésével a biorobotikus hibrid szívet majd mesterséges szívként használják. Ez azért lenne hatalmas előrelépés, olyan rengetegen várnak szívátültetésre és a világon mindenhol kevés a beültetésre való donorszív.