Mi az angina?
Az angina önmagában nem betegség, hanem a szívkoszorúér-betegség potenciális tünete. A mellkasban fellépő szorító, fájdalmas vagy kellemetlen érzés formájában jelentkezik, amikor a szív egyik részébe a szükségesnél alacsonyabb oxigéntartalmú vér áramlik. Ha csak önmagában jelentkezik, akkor nem életveszélyes állapot. Azonban az angin nyomatékosan arra utal , hogy valamiféle szívbetegségünk van. Az anginának több típusa van - lássuk, melyek ezek.
Stabil vagy krónikus angina
Stabil angina akkor fordul elő, amikor a szív a szokásosnál intenzívebben működik, például fizikai erőfeszítéskor. Rendszeresen jelentkezik, és előrejelezhető, hogy havonta vagy évente hányszor fordul elő. Pihenés vagy gyógyszer hatására a tünetek megszűnnek.
Instabil angina
Az instabil angina nem követ semmiféle rendszerességet. Még nyugalmi állapotban is előfordulhat, kevésbé általános az előfordulása, de súlyosabb, mert sem a pihenés, sem a gyógyszer nem szünteti meg. Ez a típus előrejelezhet egy rövidesen - akár órákon vagy napokon belül - bekövetkező szívrohamot.
Variáns és mikrovaszkuláris angina
A variáns vagy prinzmetal angina és a mikrovaszkuláris angina ritka, pihenés közben fordul elő, háttérben meghúzódó szívkoszorúér-betegség nélkül. Az anginának ezt a típusát az abnormálisan beszűkülő véredények okozzák, mert így kevesebb vér jut el a szívbe. Gyógyszerrel lehet megszüntetni.
Tünetek
Az anginát rendszerint a mellkasi régióban érezzük a következő módokon:
- préselés,
- nyomás,
- elnehezülés,
- feszülés,
- égető fájdalom, amely a szegycsont mögül indul ki.
Ez a fájdalom általában kisugárzik a nyakba, az állkapocsba, a karba, a vállba, a torokba, a hátba vagy akár a fogakba is.
A betegek az alábbi tünetekről is gyakran beszámolnak:
- emésztési zavar,
- gyomorégés,
- gyengeség,
- verejtékezés,
- hányinger,
- görcsölés,
- légszomj.
A stabil angina általában rövid ideig tart, és olyan érzés, mintha a szervezetünkben fokozott gázképződés alakulna ki, vagy mintha múló gyomorrontásunk lenne. Az instabil angina pihenéskor fordul elő, váratlanul és hirtelenül. Hosszabb ideig tart és idővel csak romlik. A variáns angina nyugalomban fordul elő és általában intenzív fájdalommal jár.
Kezelés
Az angina kezelésének célja, hogy megszüntesse a fájdalmat, megelőzze a kiváltó okokat, és megszüntesse vagy csökkentse a szívroham kockázatát. Gyógyszeres kezelést, életmódváltást és orvosi beavatkozást egyaránt alkalmazhatnak.
Az angina kezelésére az alábbiakat javasolják:
- a dohányzás abbahagyása,
- a testsúly kontrollálása,
- a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése,
- pihenés, nyugalom,
- a nagy evések, lakomák kerülése,
- stresszkezelés,
- gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabona, alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékek, sovány húsok és halak fogyasztása.
Az anginát a leggyakrabban nitrátokkal, például nitroglicerinnel kezelik. A nitrátok a véredények ellazításával és kitágításával csökkentik az intenzitását vagy meg is előzik az anginás rohamot.
Más gyógyszereket is alkalmazhatnak, például:
- bétablokkolókat,
- kalciumcsatorna-blokkolókat,
- angiotenzinkonvertáló enzimet gátló gyógyszereket (ACE-gátlókat),
- vérlemezkegátló gyógyszereket, orális antikoagulánsokat.
Angina ellen magas vérnyomásra való gyógyszereket is fel szoktak írni. Ezeket a gyógyszereket arra tervezték, hogy csökkentsék a vérnyomást, a koleszterinszintet, mérsékeljék a szívritmust, lazítsák el a véredényeket, enyhítsék a szívre nehezedő terhelést és megakadályozzák a vérrögképződést.
Bizonyos esetekben műtéti beavatkozással kell kezelni az anginát. Angioplasztikai beavatkozást rendelhet el a kardiológus. A szívkoszorúér bypass graft beépítése egy másik általános műtéti eljárás. Ez utóbbi során a beszűkült szívartéria-szakaszt áthidalják a szervezet másik részéből származó egészséges artéria vagy vénaszakasszal.