Pitvarfibrilláció
A kórkép, amikor a szív szabályos ütemét biztosító szinuszcsomó működése kiesik, és egy, a pitvarokból (felső szívüregek) eredő kaotikus, szabálytalan elektromos tevékenység veszi át a szívösszehúzódások vezérlését. A kamrák emiatt szabálytalan ritmusban és legtöbbször túl gyorsan húzódnak össze – ez a szívritmuszavar. Szívünk négy üregéből ilyenkor kettő nem jól működik, ezekben pang a vér. A nem vagy nem megfelelően kezelt pitvarfibrilláció olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint a szívelégtelenség vagy a szélütés (stroke). De ne ez legyen az első jel!
"Képzeljük ezt úgy el, mint egy négyhengeres motort, ahol két henger lényegében leáll. Ugyan a szív még működik, de a két üreg nem dolgozik, így az összteljesítmény is csökken: a beteg fáradékony, erőtlen, hamarabb kimerül. Ráadásul a vér pangása vérrögképződéséhez vezethet, ami a szervezet különböző pontjaira eljutva embóliát okozhat. Elzáródás jöhet létre a koszorúerekben, ez az infarktus. Ha mindez az agyi erekben játszódik le, akkor kialakul a stroke, de elzárhatja a vese vagy a végtagok artériáit is. A pitvarfibrilláció a szélütés kockázatát négy-ötszörösre emelheti, előfordulása az életkor előrehaladtával nő, de bizonyos betegségek is hajlamosítanak rá, így például a cukorbetegség, a magas vérnyomás és vesebetegségek. Fontos, hogy egyrészt figyeljünk testünk jelzéseire, nem kell megvárni, hogy már a szélütés vagy embólia tudassa, hogy baj van. Másrészt azoknak, akiknél fennáll a kockázat, folyamatos kontrollra van szükségük. Figyeljük a pulzusunkat, és ha az vagy a vérnyomásmérő szabálytalanságot mutat, menjünk el orvoshoz" - fogalmazott dr. Csanádi Zoltán kardiológus, egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika igazgatója, a Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke.
Tünetek
"A szívritmuszavarnak több formája van. Lehet folyamatos vagy csak időszakos eltérés, ami ritkán, esetleg csak havonta egyszer-kétszer jelentkezik. Ez utóbbit sokkal nehezebb kimutatni. Hevesebb szívverés persze sok minden miatt kialakulhat, akár egy pánikroham is megmutatkozhat ebben, de fontos, hogy elsődlegesen zárjuk ki a szívritmus valós zavarát. A pitvarfibrilláció esetén gyakran lehet szükség alvadásgátló kezelésre, amivel a stroke megelőzhető" - hívta fel a figyelmet Csanádi doktor.
A leggyakoribb jelek:
- szabálytalan és gyors szívdobogás
- fáradtság
- légszomj
- szédülés
- mellkasi fájdalom
Egyes esetekben a pitvarfibrilláció lehet teljesen tünetmentes, és csak rutin orvosi vizsgálat esetén ismerik fel. Az embóliaveszély azonban ilyenkor is fennáll! Ezért fontos, hogy tapintással tudjuk ellenőrizni a pulzusunkat, amivel felismerhető a szabálytalan szívverés.