Kétféle is van
Stroke-nak hívjuk az agy hirtelen fellépő vérellátási zavarát, amely során a szükségesnél kevesebb vér jut el az agyba, vagy annak egyes területeire.
A stroke-nak, két formája ismeretes, az (ischaemiás) vérhiányos állapot, és a vérzéses stroke. A vérhiányos, vagy más néven agyi infarktusnak vérrög okozta érelzáródás az oka, amely megakadályozza az agy egy részének vérellátását. Ezért az érintett agyi terület funkciói kiesnek. A vérrög keletkezhet és eljuthat az agyba a szervezet bármely részéből, vagy keletkezhet a szív pitvari részében, ha a szív nem működik jól és pitvar-fibrilláció lép fel.
Vérzéssel járó stroke akkor alakul ki, ha a beteg agyi erei vagy az agy körüli erei erősen meszesek, rugalmatlanok és megrepednek, illetve ha a betegnek agyi aneurizmája - elvékonyodott falu agyi értágulata - és magas vérnyomása is van. Ezt nevezzük agyvérzésnek. Ilyenkor a megrepedt érből szivárgó vér közvetlenül nyomja az agyszövetet, vagy ha az agyburkon kívül reped meg az ér, akkor a kialakult vérömleny akár nagyobb területen is nyomhatja az agyat.
Máshogyan kell kezelni!
Mindkét esetben más az orvos teendője. Az átmeneti agyi vérellátási zavar (Tranziens Ischaemiás Attak) megelőzheti, előre jelezheti a stroke-ot. A stroke-os esetek egyharmadát előzik meg kisebb múló vérellátási zavarok előzhetik meg napokkal, hetekkel, vagy hónapokkal az agyiér-katasztrófa előtt.
Jellemzően a tünetek néhány percig, vagy néhány óráig állnak fenn, utána a szervezet igyekszik visszaállítani a normális működést, ezért gyakran figyelmen kívül hagyja a beteg, és nem szól róla az orvosnak sem. Ez nagyon veszélyes lehet, mert a kiváltó okok továbbra is fennállnak, a rosszullét pedig figyelmeztethet egy sokkal súlyosabb állapot bekövetkeztére is!
Megelőzhető lehetne a stroke-os esetek háromnegyede, ha a betegek felfigyelnének a szabálytalan szívdobogás-érzésre, a légszomjra és mellkasi fájdalomra, melyek pitvarfibrillációra utalhatnak. Ez az állapot ötszörösére (!) emeli a stroke kialakulásának esélyét. Ha ilyen esetben 24 órás EKG monitorozással kivizsgálnák a beteget, akkor elkerülhető lenne az így kialakuló agyiér-katasztrófa. A pitvarfibrilláció időben történő felismerése, a ritmuszavar megszüntetése vagy alvadásgátló kezelés megkezdése kivédhetné a legtöbb maradandó károsodáshoz, rokkantsághoz vezető stroke-ot!