Számos korábbi tanulmány igazolta korábban, hogy a házasság kapcsolatba hozható a stroke és egyéb egészségügyi problémák alacsonyabb kockázatával. Mint azt a medscape.com írja, a koppenhágai Bispebjerg University Hospital kutatóinak legfrissebb eredményei ugyanakkor azt mutatják, hogy nem sokat számít, hogy valaki házasságban vagy egyedül él-e, esetleg megözvegyült. A válás azonban jelentősen fokozza a kockázatot, különösen a férfiaknál. Részben megmagyarázhatja a jelenséget, hogy a válás hátrányosan befolyásolhatja az érintettek életmódját, hiszen számos anyagi és érzelmi természetű problémát vet fel, ezáltal pedig hajlamosíthat például a dohányzásra és az alkoholfogyasztásra. A házasok ezzel szemben általában egészségesebb életet élnek. A nemek közötti különbség pedig valószínűleg annak tudható be, hogy a nők talán jobban alkalmazkodnak a válás okozta változásokhoz.
Több mint 20 százalékkal magasabb strokekockázat
A kutatók stroke -on átesett, 40 év feletti betegek családi állapotát vetették össze a dán népesség adataival, és eszerint becsülték meg családi állapot szerint a stroke relatív kockázatát a -házasokat véve viszonyítási alapul. Az adatokat kor, nem, naptári év, a háztartás bevétele és iskolai végzettség szerint is korrigálták.
A korrigált adatok szerint a házas, egyedülálló és özvegy férfiak strokekockázata lényegében azonos volt, míg az elvált férfiak esetében ez a szám 23 százalékkal emelkedett. Nőknél az egyedülállók kockázati mutatója 3 százalékot még csökkent is, az özvegyeké azonos volt a házasokéval, az elváltak esetében viszont 11 százalékkal emelkedett.
A lényeg a harmónia?
Az adatok szerint nem önmagában az egyedüllét növeli a kockázatot, hanem a válás okozta diszharmónia . Aki átesett már egy váláson, valószínűleg csak megerősíteni tudja, hogy életének ez az időszaka minden volt, csak nem harmonikus. Éppen ezért fontos, hogy a válás utáni zűrös időkben többet törődjünk az egészségünkkel, még akkor is, ha ilyenkor ez a szempont meglehetősen háttérbe szorul a többi elintéznivaló mögött. A kutatók egyébként csak a stroke előtti egy év családi állapotát vizsgálták, arra nem fordítottak figyelmet, mennyi ideje voltak elváltak az érintettek a stroke előtt.